Otazník123

Existuje nějaká spojitost mezi Teslou a Teslou?

Existuje nějaká spojitost mezi Teslou (českou firmou vyrábějící elektroniku) a Teslou (automobilkou vyrábějící elektormobily)? Má popřípadě název některé z firem něco společného se jménem Nikoly Tesly?

Nejlepší odpověď
Arne1

TESLA česká … je to komplikované. Prvotně název inspirovaný skutečně Nikolou Teslou, po dvou letech existence byl původ názvu z politicko-ideologických důvodů změněn na TEchnika SLAboproudá.
Je dobré se kouknout do encyklopedie.

Zdroj: https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Tesla_(pod­nik)

Další odpovědi
Kepler

Spojitost se jménem Nikoly Tesly mají obě dvě značky – jen výběr názvu. Firmy mezi sebou ne. Samozřejmě ta naše tradiční značka neměla ochranu i v zahraničí (jak bylo za komoušů obvyklé), takže byla free, stejně jako hodně vynálezů celosvětového významu. Jsou další sporné značky: Budweiser, Pilsner Urquell a jiné. Tam jsme už leccos obhájili. Nicméně i na německých pivech najdeme označení Pils nebo Pilser, jako označení typu piva.

Hlada

Automobilka nemá nic společného s českou elektrotechnickou firmou. Název české firmy není odvozený od jména vynálezce. Je to zkratka slov technika – slaboproud.

ivzez

O spojitosti mezi firmami nevím (třeba bude vědět někdo další),
ale myslím si, že název obou firm byl inspirován N. Teslou.

autacek

Podle Tesly se jmenují obě a co se týká ochranné známky, tak tam se „česká“ Tesla za odstupné svých práv (v daném segmentu) vzdala. Česká je v uvozovkách proto, protože nám, stejně jako jiné zavedené podniky, již dávno nepatří.

https://www.au­to.cz/americka-tesla-motors-vs-ceska-tesla-holding-znamkopravni-spor-zazehnan-53101

hapiky

N.Tesla studoval a působil i v Praze a Brně(1880). Dostal Od ČSR Řád Bílého lva 1.třídy. Obdržel také Čestný doktorát na univerzitě v Brně.
Byl skvělý vědec, ale komunisti ho nemuseli, protože, že nebyl srdcem komouš, ale název Tesla se jim zamlouval.
Tesla vznikla až po válce znárodněním několika filiálek Philips a dalších značek.
Nejprve byla na světové úrovni, postupně upadala, stejně jako vše, pod rukama komunistů. Ani v rámci RVHP jsme neudržely přední pozice, např. Bulharsko vyrábělo polovodiče s lepšími parametry a to nemluvě o NDR. Nějaký čas jsme byly na úrovni ve výrobě integrovaných obvodů a součástek, ale to bylo zanedlouho už jen historie. Neudržely jsme ani samotnou značku, což je vizita socialistického hospodaření.

dubraro

Není tam žádná spojitost. Obě jsou pojmenovány podle vynálezce Nikoly Tesly. Obě firmy používají značku Tesla a mají o tom smlouvu.
Otázka byla již dříve zodpovězena

Zdroj: https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/jak-je-to-s-teslou-2

cochee

hapiky, odkud jsi ten blábol vytáhl? „Komunisti ho nemuseli?“ Kteří? Tesla žil od roku 1899 v Americe, první komouši (kteří si opravdu říkali komouši) se objevili v Rusku po roce 1900. Myslím, že komouši, ať už z kteréhokoliv státu, měli Teslu na párku. Vůbec s ním nepřišli do styku.
A komunistická strana v USA vznikla v roce 1919 a měla zcela jistě hromadu svých problémů, než se starat o nějakého Teslu.