Avatar uživatele
Pokročilý

Existuje nějaká spojitost mezi Teslou a Teslou?

Existuje nějaká spojitost mezi Teslou (českou firmou vyrábějící elektroniku) a Teslou (automobilkou vyrábějící elektormobily)? Má popřípadě název některé z firem něco společného se jménem Nikoly Tesly?

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Stříbrný

TESLA česká ... je to komplikované. Prvotně název inspirovaný skutečně Nikolou Teslou, po dvou letech existence byl původ názvu z politicko-ideologických důvodů změněn na TEchnika SLAboproudá.
Je dobré se kouknout do encyklopedie.

Zdroj: https://cs.wikipedia.org/wiki/ Tesla_(podnik)

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Zlatý

Spojitost se jménem Nikoly Tesly mají obě dvě značky - jen výběr názvu. Firmy mezi sebou ne. Samozřejmě ta naše tradiční značka neměla ochranu i v zahraničí (jak bylo za komoušů obvyklé), takže byla free, stejně jako hodně vynálezů celosvětového významu. Jsou další sporné značky: Budweiser, Pilsner Urquell a jiné. Tam jsme už leccos obhájili. Nicméně i na německých pivech najdeme označení Pils nebo Pilser, jako označení typu piva.


Avatar uživatele
Zlatý

Automobilka nemá nic společného s českou elektrotechnickou firmou. Název české firmy není odvozený od jména vynálezce. Je to zkratka slov technika - slaboproud.


Avatar uživatele
Zlatý

O spojitosti mezi firmami nevím (třeba bude vědět někdo další),
ale myslím si, že název obou firm byl inspirován N. Teslou.


Avatar uživatele
Stříbrný

Podle Tesly se jmenují obě a co se týká ochranné známky, tak tam se "česká" Tesla za odstupné svých práv (v daném segmentu) vzdala. Česká je v uvozovkách proto, protože nám, stejně jako jiné zavedené podniky, již dávno nepatří.

https://www.auto.cz/…


Avatar uživatele
Stříbrný

N.Tesla studoval a působil i v Praze a Brně(1880). Dostal Od ČSR Řád Bílého lva 1.třídy. Obdržel také Čestný doktorát na univerzitě v Brně.
Byl skvělý vědec, ale komunisti ho nemuseli, protože, že nebyl srdcem komouš, ale název Tesla se jim zamlouval.
Tesla vznikla až po válce znárodněním několika filiálek Philips a dalších značek.
Nejprve byla na světové úrovni, postupně upadala, stejně jako vše, pod rukama komunistů. Ani v rámci RVHP jsme neudržely přední pozice, např. Bulharsko vyrábělo polovodiče s lepšími parametry a to nemluvě o NDR. Nějaký čas jsme byly na úrovni ve výrobě integrovaných obvodů a součástek, ale to bylo zanedlouho už jen historie. Neudržely jsme ani samotnou značku, což je vizita socialistického hospodaření.


Avatar uživatele
Stříbrný

Není tam žádná spojitost. Obě jsou pojmenovány podle vynálezce Nikoly Tesly. Obě firmy používají značku Tesla a mají o tom smlouvu.
Otázka byla již dříve zodpovězena

Zdroj: https://www.odpovedi.cz/otazky /jak-je-to-s-teslou-2

 

Diskuze k otázce

Avatar uživatele
Zlatý

cochee

hapiky, odkud jsi ten blábol vytáhl? "Komunisti ho nemuseli?" Kteří? Tesla žil od roku 1899 v Americe, první komouši (kteří si opravdu říkali komouši) se objevili v Rusku po roce 1900. Myslím, že komouši, ať už z kteréhokoliv státu, měli Teslu na párku. Vůbec s ním nepřišli do styku.
A komunistická strana v USA vznikla v roce 1919 a měla zcela jistě hromadu svých problémů, než se starat o nějakého Teslu.

 

Zajímavé otázky v kategorii Elektronika

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Elektronika

Zlatý mosoj 993
Zlatý Bedy 675
Zlatý Hlada 483
Zlatý gecco 476
Zlatý ge0rge 442
Zlatý www 412
Zlatý Dochy 333
Zlatý led 324
Zlatý Drap 313
Zlatý beer 297

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.