Alesh

Existuje nějaká firma, která má v názvu „matka a dcera“?

Některé firmy se jmenují „<mužské příjmení> a syn“, případně „<mužské příjmení> a synové“. Ale existuje i firma, kde by se v názvu objevil ženský element, tj „<ženské příjmení> a dcera“ apod. Klidně i kombinace muž-dcera, muž-dcera, žena-syn, žena-synové. Fakt si nevybavuji, že bych někdy na nějaký takový název narazil, zatímco na varianty pouze mužské se dá narazit vcelku běžně.

Nejlepší odpověď
annas

„Najít společnost třeba s názvem Jan Novák a dcera je v českých podmínkách téměř nemožné. Proč? Ženy jsou sice v podnikání velmi úspěšné, ale na vývěsní štít se jaksi nehodí. “

https://www.e­uro.cz/byznys/jak-rozdelit-rodinne-imperium-888322

I když jsou třeba spolumajitelky, pokračovatelky, ale uvádějí se často obecně např. U Matějů, U Nováků.

V roce 1994 dělal ÚJCAV průzkum o tom, jak vznikají názvy firem.

http://nase-rec.ujc.cas.cz/ar­chiv.php?art=7196

"Jako firemní názvy slouží často rodná jména a příjmení majitelů, např. Klára (= restaurace); Dita + Alba (= provozovny kadeřnictví v Kynšperku), Srdinko, Kypta (prodejny potravin v Benešově).

Jindy je jméno nebo příjmení majitele nebo jeho příbuzného součástí názvu firmy: Alexandra móda (Alexandra = jméno majitelovy neteře), Plus Enderle. Takovéto názvy však necharakterizují zřetelně činnost provozovny, vyžadují doplňující informace.

Existují a jsou už nyní velmi frekventované názvy obsahující předložku u. Tyto názvy obsahují jméno vlastníka, příjmení nebo i rodné (= křestní) jméno. Takto jsou často označovány potravinářské obchody a restaurační zařízení: potraviny U Ryšavých, U Tůmů (Praha), U Musilů… (Kynšperk), U Dvořáků (Brandýs) "

atd.

Ale pátrala jsem dál, našla jsem firmu, která vyrábí lihoviny – Jenčík a dcery.
http://www.jen­cikadcery.cz/his­torie-firmy

Další odpovědi
Dochy

Byla to dřina…
http://www.hrdi­naadcera.cz/
(jinak mi vypadávali buď bulvární články, nebo příběhy z rubriky „pro ženy“)

Pepa25

Existuje 6 firem s názvem „Jméno & (nebo a) dcera“:
Hrdina & dcera s.r.o.
Containall & dcera s.r.o.
PERSCH a dcera s.r.o.
Chaloupka a dcera s.r.o.
Šigut a dcera, s.r.o.
Mariya Lar a dcera s.r.o.

Firem s „a syn“ jsou řádově stovky.

Zdroj: ARES