Avatar uživatele
Pokročilý

Existuje neeukleidovský prostor?

Tj. prostor, kde neplatí prvních pět Eukleidovských zákonů.

Odpovědi:

Avatar uživatele
Bronzový

Řekl bych, že černá díra, možná i prostor mezi černou dírou a horizontem událostí. Protože je již dokázáno, že právě v tomto prostoru se ohýbá prostor i čas. Pak neplatí žádný z těchto zákonů. Pak jsou rovné úsečky atp. rovné jen teoreticky, z pohledu toho, kdo se právě taky nachází v tomto prostoru. Z našeho pohledu jsou ohnuté a nelze na ně díky ohýbání času i prostoru toto aplikovat.


Avatar uživatele
Bronzový

Jestli je to myšleno tak, že euklidovský prostor je prostor splňující Euklidove axiomy, tak existuje také neeuklidovský prostor. Jeden takový popisuje Lobačevského neeuklidovská geometrie.
Doplňuji:
Euklides ve svém díle "Základy" (Stoicheia) použil 23 definic základních pojmů, 5 postulátů a 9 axiomů a pak následuje 48 vět s důkazy.
Proto mi není celkem jasné co je myšleno v zadání jako "neplatí prvních pět Eukleidovských zákonů". O zákonech Euklides nemluví (a tedy jestli jde o prvních 5 axiomů z devíti anebo o 5 postulátů).

Každopádně první 4 postuláty platí vždy (tzv. absolutní geometrie), neeuklidovské prostory se liší v pátém postulátu. Lobačevskij definoval jednu možnost, Riemann ve své eliptické geometrii šel jiným směrem.


Avatar uživatele
Zlatý

vo všetkých neeuklidovských geometriách (lobačevsky, klein, ...)

:-Q


Avatar uživatele
Bronzový

Vzhledem k možnému zakřivení prostoru vesmíru není vyloučeno, že neexistuje jiný než neeukleidovský (a jeko eukleidovský se nám v našich malých lidských poměrech pouze jeví) ...

 

Diskuze k otázce

 

U otázky nebylo diskutováno.

 

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Věda

Zlatý annas 3010
Zlatý quentos 1388
Zlatý mosoj 1354
Zlatý Drap 1086
Zlatý Kepler 713
Zlatý gecco 709
Zlatý led 666
Zlatý hanulka11 627
Zlatý marci1 613
Zlatý Lamalam 595

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.