Avatar uživatele
Registrovaný

Existuje něco nejmenšího, nebo lze vše jakkoliv malé stále dělit na menší části?

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Bronzový

K odpovědím kolegů Mowly a Arygnoca, s nimiž v podstatě souhlasím, dodám jen cosi, co je na hraně sci-fi a pseudofilozofování nebo za ní.
Možná, že se vědci dostávají tak "hluboko" do hmoty, že narážejí na hranici toho, co za hmotu považujeme. Možná, že "hlouběji" už nebude lze hovořit o hmotě, ale o něčem, co je podstatou hmoty, z čeho se hmota "skládá", "vyrůstá". A pro to už slovo hmota nebude adekvátní. Tam už výrazy jako menší, skládat se z něčeho apod. nemusí mít význam. Můžou tam platit zákony, které jsou odlišné od těch, které známe my, kteří jsme z hmoty složeni. Je otázkou, zda takové skutečnosti můžeme pozorovat, poznat, nebo si je alespoň představit, a pochopit je. Ale nikdy neříkej nikdy, že?

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele

Podle současné úrovně poznání existuje - pokud jde o částice - "něco nejmenšího" (momentálně jsou to kvarky a bosony), ale není možné říct, že ´zítra´ nebudeme znát více...
;-)


Avatar uživatele
Zlatý

záleží na uhle pohľadu - z hľadiska klasickej fyziky skončíme u elementárnych častíc, ktoré sú definované ako "najmenšie častice hmoty schopné aspoň krátkodobej samostatnej existencie."

skončíme teda u elektrónu, protónu a neutrónu, mezónov a častíc schopných aspoň dočasnej samostatnej existencie.

a tu sa dostávame do mikrosveta kvantovej mechaniky (fyziky), ktorá operuje i s nestabilnými časticami, vlnami a poliami (prejavmi hmoty), kde už nie je natoľko jasné, čo ešte (už) je tá "najmenšia častica".

predpokladá sa, že najmenšia častica je akýsi skrútený 13-priestorový lievik priestoru ďalej nedeliteľný s bodovými vlastnosťami. ale kto vie, ako to vlastne je, teórie (strún, superstrún, subkvarková a pod.) sa rozchádzajú a schádzajú.

takže zatiaľ:
nie je to isté, nevie sa, či poznáme najmenšie častice (z hľadiska kvantovej fyziky).

zato v klasickej fyzike máme jasno - existujú najmenšie relatívne stále častice ( elementárne častice so spinom rovným celočíselnému násobku Planckovej konštanty, elementárna častica alebo kvázičastica s celočíselným spinom) ďalej nedeliteľné (na relatívne stále častice).


Avatar uživatele
Registrovaný

Atom je nejmenší. Ale ten se zase skládá z elektronů protonů a neutronů.


Avatar uživatele

Otázka jak pro mě stvořená :) Podle mě je vesmír nekonečný ve všech rozměrech.. jak v délkách,hloubkách tak v čase ... Existují věci větší než např lidi od planet přes sluneční soustavy,galaxie,seskupení galaxií atd atd .. a jsou věci také menší přes mikrobi, dna, molekuly, atomy, elektrony až přes neutrina .. každá zdánlivě pevná hmota není ve výsledku hmota ale jen energie/informace/záření/vlněn í nebo pohyb .. těžko to popsat. Svět je obrovský otazník který je zábava rozkývat .. stačí k tomu pouhé racionální myšlení ... ta to dělám já ;)
Doplňuji:
Nevím zda li měl Einstein pravdu ale relativita znamená že nemůžete nikdy o něčem tvrdit že je něco např. nejrychlejší, největší, nejtvrdší, nejvzdálenější, nejtěžší až po nejmenší protože musíte nejprve říci s čím to srovnáváte a to je velice podstatné.

 

Diskuze k otázce

 

U otázky nebylo diskutováno.

 

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Věda

Zlatý annas 3218
Zlatý quentos 1425
Zlatý mosoj 1387
Zlatý Drap 1208
Zlatý Kepler 945
Zlatý led 722
Zlatý gecco 710
Zlatý marci1 663
Zlatý Lamalam 656
Zlatý hanulka11 627

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.