Spartaboy

Existuje něco nejmenšího, nebo lze vše jakkoliv malé stále dělit na menší části?

Nejlepší odpověď
MK44

K odpovědím kolegů Mowly a Arygnoca, s nimiž v podstatě souhlasím, dodám jen cosi, co je na hraně sci-fi a pseudofilozofování nebo za ní.
Možná, že se vědci dostávají tak „hluboko“ do hmoty, že narážejí na hranici toho, co za hmotu považujeme. Možná, že „hlouběji“ už nebude lze hovořit o hmotě, ale o něčem, co je podstatou hmoty, z čeho se hmota „skládá“, „vyrůstá“. A pro to už slovo hmota nebude adekvátní. Tam už výrazy jako menší, skládat se z něčeho apod. nemusí mít význam. Můžou tam platit zákony, které jsou odlišné od těch, které známe my, kteří jsme z hmoty složeni. Je otázkou, zda takové skutečnosti můžeme pozorovat, poznat, nebo si je alespoň představit, a pochopit je. Ale nikdy neříkej nikdy, že?

Další odpovědi
anonym

Podle současné úrovně poznání existuje – pokud jde o částice – „něco nejmenšího“ (momentálně jsou to kvarky a bosony), ale není možné říct, že ´zítra´ nebudeme znát více…
😉

arygnoc

záleží na uhle pohľadu – z hľadiska klasickej fyziky skončíme u elementárnych častíc, ktoré sú definované ako „najmenšie častice hmoty schopné aspoň krátkodobej samostatnej existencie.“

skončíme teda u elektrónu, protónu a neutrónu, mezónov a častíc schopných aspoň dočasnej samostatnej existencie.

a tu sa dostávame do mikrosveta kvantovej mechaniky (fyziky), ktorá operuje i s nestabilnými časticami, vlnami a poliami (prejavmi hmoty), kde už nie je natoľko jasné, čo ešte (už) je tá „najmenšia častica“.

predpokladá sa, že najmenšia častica je akýsi skrútený 13-priestorový lievik priestoru ďalej nedeliteľný s bodovými vlastnosťami. ale kto vie, ako to vlastne je, teórie (strún, superstrún, subkvarková a pod.) sa rozchádzajú a schádzajú.

takže zatiaľ:
nie je to isté, nevie sa, či poznáme najmenšie častice (z hľadiska kvantovej fyziky).

zato v klasickej fyzike máme jasno – existujú najmenšie relatívne stále častice ( elementárne častice so spinom rovným celočíselnému násobku Planckovej konštanty, elementárna častica alebo kvázičastica s celočíselným spinom) ďalej nedeliteľné (na relatívne stále častice).

Virid

Atom je nejmenší. Ale ten se zase skládá z elektronů protonů a neutronů.

anonym

Otázka jak pro mě stvořená :) Podle mě je vesmír nekonečný ve všech rozměrech.. jak v délkách,hloubkách tak v čase … Existují věci větší než např lidi od planet přes sluneční soustavy,gala­xie,seskupení galaxií atd atd .. a jsou věci také menší přes mikrobi,dna,mo­lekuly,atomy,e­lektrony až přes neutrina .. každá zdánlivě pevná hmota není ve výsledku hmota ale jen energie/infor­mace/záření/vlně­ní nebo pohyb .. těžko to popsat. Svět je obrovský otazník který je zábava rozkývat .. stačí k tomu pouhé racionální myšlení … ta to dělám já ;)
Doplňuji:
Nevím zda li měl Einstein pravdu ale relativita znamená že nemůžete nikdy o něčem tvrdit že je něco např. nejrychlejší,nej­větší,nejtvrdší,nej­vzdálenější,nej­těžší až po nejmenší protože musíte nejprve říci s čím to srovnáváte a to je velice podstatné.