bolak

Existuje něco jako opak placeboefektu?

Tedy že si někdo vezme lék, kterej nefunguje jenom z toho důvodu že ten dotyčný nevěřil že bude fungovat? Pokud jo, má to nějaký název? (jako antiplacebo efekt)

Nejlepší odpověď
arygnoc

samotný efekt sa nazýva inaktívny efekt – nepôsobenie lieku inak pôsobiaceho.

inak lekári tvrdia, že človek sa napred musí chcieť vyliečiť (aj podvedome), s vierou to nemá nič spoločného.
Skrátka, organizmus nesmie vzdať boj. Keď sa tak stane, liečba je neúčinná.

Další odpovědi
Lucijej

Já bych řekla, že se tomu říká negativistický přístup :o) ale vyhledavač pojem antiplacebo efekt opravdu zná.....

http://serendip­.brynmawr.edu/bb/ne­uro/neuro99/web2/Ho­.html

Skinn3r

Ja znam NOCEBO efekt to znamena zhorseni fyzicky stavu ze muzete i umrit presto ze ste si vzal placebo ale myslel ste si ze to je jed napr … Stalo se to jednomu klukovi ze si vzal 30 prasku a byl na umreni selhavali mu organy a kdyz mu rekli ze je to placebo v nemocnici byl zdravej … Radsi si s psychikou nezahravat .

briketka10

je to Nocebo, jak již napsal Skinn3r, používá se v Homeopatii, a jeho používání je kritizováno viz článek:
http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Ho­meopatie

anonym

V takovém případě hovoříme zcela logicky o vědomém užívání léků s vědomím jejich účinku.