klumprt

Existuje něco jako „falešná moudrost“?

Jde o projevy určitých jedinců, které na první pohled vypadají moudře zejména díky formě v jaké jsou prezentovány a získávají si respekt u části publika, přičemž při bližším zkoumání zjistí pečlivý příjemce, že jde o směs banalit, hlušiny a papouškování cizího. A taky trochu demagogie a manipulace.
Přičemž jsou rozdíly v šíři dopadu. Např. vůdce sekty (guru) zasáhne jen desítky nebo stovky zoufalců, ale na druhé straně jsou falešní mudrci, jejichž intelektuální bordel je přijímán širokými vrstvami obyvatel, proniká do masmédií a dokonce jde svým způsobem o celebrity.

Příklady bych samozřejmě mohl uvést, ale v zájmu nestrannosti prozatím nechám vyjádřit se eventuální odpovědníky.

Nejlepší odpověď
Mc Merkurion

… ne, není to „falešná moudrost“, je to schopnost ovlivnit davy, manipulace >>> bez svého publika by byli ničím …

Další odpovědi
Roman71

Když už byly zmíněné „celebrity“, mám několik zkušeností, jak výroky takových „slavných“,v mé­diích jako je televize, byly hltány davy naslouchajících, a to bez hlubšího zkoumání kontextu. Kolik taková „přežvýkaná a strávená dezinformace“ předložená jako „zaručená pravda“ dokáže napáchat škody, je až neuvěřitelné. Když potom dojde na konfrontaci a vysvětlení, „mediální konzument“ ho není schopen přijmout, protože ta a ta osobnost přece má absolvovanou vysokou školu, fakultu a kdo ví co ještě..

Taky v zájmu nestrannosti nebudu jmenovat :)

ivzez

Podle mne v takových případech nejde o moudrost,
nýbrž o demagogii a manipulaci.

Navíc často nejde ani o žádné originální nebo „nedejBože“ vlastní
myšlenky → poměrně časté je v takových případech vykradení myšlenek
některé duchovní nebo filozofické „autority“.

led

Ano, pravdu majú mladý pánko
sú 2 základné varianty
1 – prezentovaním svojej múdrosti v každej situácii, bez ohľadu na vhodnosť použitia a priznaním zdroja dokazuje svoju rozhľadenosť – Pán farár povedali, čítala som, v novinách bolo,
2 – prezentovaním svojej ojedinelej múdrosti, bez ktorej by nedošlo ani k stvoreniu sveta

„Vo svojej nekonečnej múdrosti a falošnej skromnosti nežne pomlčím o ďalších príkladoch, aby som dala možnosť vyjadriť sa ďalším mudrcom, nech vynikne priepastná hĺbka mojich myšlienok…“ toto že som povedala? ja? to ste určite zle čítali, vytrhli citát z celku.

aliendrone

Neexistuje. Hele – vezmi to logicky > pokud je moudrost MOUDROST, tak „falešná moudrost“ NENÍ moudrostí. Nabízí se spousta pojmenování co to tedy je, ale s ohledem na některé místní co se týče výraziva až pokrytecky úzkoprsé uživatele to nenapíši! ;) :D :D