JájsemRaibek

Existuje nebo dá se vytvořit program?

který by dokázal na xpéčkách zamezit spuštění windows při např. 3× špatně zadaném heslu při přihlašování?
Třeba jen tím, že by byl pc vypnut.
Vím, že k tomu by byla asi potřeba jen paměť, která se po vypnutí pc vymaže, ale bylo by možné nějak udělat, že by se třeba při opětovném neoprávněném pokusu o spuštění systému celý systém vymazal a to včetně všech dat na disku?

Odpovědi
RedC22

„při opětovném neoprávněném pokusu o spuštění systému celý systém vymazal a to včetně všech dat na disku?“

To je docela hard-core požadavek. Jestliže se ale jedná o tak citlivá data, která je třeba takto chránit, pak bych tě měl upozornil, že samotný omezení přístupu do Windows heslem nestačí. Když na to pustíš nějakou tu live distribuci linuxu, popř. nainstaluješ disk do jinýho počítač, tak ty data získáš. Pokud potřebuješ takto chránit data, tak je v první řadě zašifruj (a to s dostatečně odolným klíčem).

K šifrování můžeš použít třeba TrueCrypt. Umí zašifrovat i oddíl s operačním systémem (zatím jsem nezkoušel). Existují samozřejmě i jiné (většinou placené) nástroje pro šifrování.

Jak ovšem provést vymazání při opakované neúspěšné autentizaci, to nevím. Přijde mi to ale zbytečný (z toho důvodu, že stačí strčit disk do jinýho počítače mazání se konat nebude).

Bedy

Stačí se podívat do rozšířené správy účtu (Windows XP Home ji nemá) a tam si to lze všechno nastavit – 3× blbě zadaný heslo, tak se třeba počítač na 120 minut (lze nastavit) zablokuje (prostě nepůjde se přihlásit, bude tam jen prakticky časomíra), takže jediný, co s ním jde udělat, je ho vypnout. Ani po restartu se nepůjde přihlásit dokud těch 120 minut neuplyne.

Tu rozšířenou správu najdete když dáte Start-Spustit- zadáte tam control userpasswords2 a tam někde kliknete na Rozšířená správa uživatelských účtů (nebo taknějak – po paměti to úplně přesně nevím).

Ale aby to mazalo obsah disku, to nejde – to by tam musela být nějaká nadstavba nad XPéčkem, která by formátování disku spustila a běžela by třeba v paměti RAM či na jiném disku. Tohle by bylo opravdu hoodně složité, ne-li nereálné.

Pokud tam máte Windows XP Home, tak máte smůlu o ničem takovým jako nevím…