dudu

Existuje na těchto stránkách cosi jako svobodná vůle?

Minulý týden jsem zde měl tvrdý střet s jedním z účastníků kvůli tomu, že jsem si ač v souladu s kodexem dovolil zapochybovat o nezávadnosti jeho otázky a navrhl ji k posouzení správci těchto stránek. Admin posléze potvrdil moje mínění a závadný dotaz odstranil. Namísto toho aby se autor nad sebou zamyslel, byl jsem jím poté tvrdě napaden včetně použití vulgárních výrazů a nefér taktiky. Ještě hanebněji si /kryt anonimitou/ pak počínal jeden z jeho nochsledů. Dnes je zde s vervou opět přetřásána podobná kauza a hon na kohosi, kdo s velkou pravděpodobností v dobré víře využil svého práva. Vážení, zapomněli někteří z vás na poslání těchto stránek: pobavit a poučit!! Proč se zde stalo prioritou hledání zlého úmyslu namísto vzájemné úcty a respektu k tomu, že každý jsme omylný. Scestné manýry dnešní zlaté mládeže, která si navykla mít ve všem navrh, sem prosím nezatahujte.

Doplnění: rozdílnost názorů jsme si ukřivděným již vyříkal soukromou poštou a snad už bude vše jak má být…

Nejlepší odpověď
fcoop

Řekl bych,že to není o svobodné vůli.
Spíš o toleranci,sluš­nosti,respektu.
Jestli tě to uklidní,a to asi ne – je to víceméně všude stejné.
Nejen tady.
Někdy má člověk pocit,že někdo obrátil nějaký šutr.
Něco se děje a není to dobré.

Další odpovědi
annas

Myslím si, že slova Karla Čapka stále platí pro kterou koliv společnost lidí, protože se stále něco mění a vyvíjí.

"Ano, mnoho se změnilo, ale lidé zůstávají stejní, jenomže teď víme líp, kdo je kdo. Kdo je slušný, byl slušný vždycky, kdo byl věrný, je věrný i teď. Kdo se točí s větrem, točil se s větrem i dřív, kdo myslí, že teď přišla jeho chvíle, myslel vždycky jen na sebe. Nikdo se nestává přeběhlíkem, kdo jím nebyl vždycky, kdo mění víru, nemá žádnou…

Národ nepředěláš, ledaže bys měl na to staletí, jenom davy můžeš vést dnes tak a zítra tak. Kdo nenávidí, měl v sobě tu nenávist vždycky, kde by se v něm tak najednou vzala! Kdo sloužil, bude sloužit dál, kdo chtěl dobré, bude zase chtít dobré. Ani vůle se nemění. Nedívej se do tváře, která se změnila, nikdo se nestane krásnějším tím, že změnil tvář. Tvrdá zkouška je i tvrdé poznání. Budoucí foliant našich dějin o této době bude mít jeden podtitul: Kdo byl kdo. I dobrá paměť patří k těm stálým věcem, jichž je a bude třeba.“

Víra v existenci svobodné vůle souvisí s morálkou a zodpovědností. Jenže většina si to vysvětluje tak, že si mohou dělat to, co chtějí oni sami, , bez ohledu na pravidla.

Svobodná vůle je tedy často projevem egoismu, hledání chyb na jiných, nikoliv na sobě, vede k napadání, urážkám atd.

Zde je to často vlivem anonymity, i když platí, že okolnosti odhalují člověka, jaký je. Vždy je vinen ten druhý … opět by se měla používat Sokratova síta – pravda, dobro a potřebnost.

Často vítězí myšlenka síly …

johana 56

Moje svobodná vůle na těchto stránkách je napsání a odeslání příspěvku, přečtení a hodnocení vložených. Stejnou možnost volby mají ostatní.Tisíce uživatelů, tisíce názorů a to už je o něčem jiném než o svobodné vůli. Nic není tak dokonalé jak se zdá, proto je lepší brát vše s nadhledem…

„Je tedy představa o naší svobodné vůli jen iluze, kterou si hýčkáme, protože nám přináší dobrý pocit, neboť se tím tak stavíme na piedestal, na roveň bohů? Jak se začneme cítit a vnímat, pokud nám někdo předloží nezvratné důkazy o této naší omylnosti? Nebude to znamenat, že se sníží význam společenské a politické svobody?“

Sam Harris

Kepler

Jistě, tyhle situace se na těchto stránkách neustále opakují Vždycky se najdou uživatelé, kteří se snaží jiného zesměšňovat, urážet, nebo si myslí, že pravdu mají jenom oni a že ostatní jsou blbci. Jsou to ubožáci a dřív nebo později se zpravidla vyřadí z této komunity sami.

Mc Merkurion

… no, je fakt, že se kolikrát nahlašujou otázky jen kvůli pitomostem a jiné zde zůstávají … ale když to někomu dělá radost … možná, by přemejšlení o tom, že každý jsme omylný mělo být oboustrané, i u těch nahlasičů a měli by zmírnit aktivitu …

zjentek

Co na takový dotaz říct. Pro mne určitě!
A prototaké ti tuto otázku smažu. Mám za to, že sem nepatří a úplně to z ní stříká!

ÉÉÉÉÉÉh, dostal jsem tě- dělám si prudel!
Takovej „mamánek“ nejsem, abych mazal slušný otázky za naprostý prkotiny.
Určitě ti má poslední věta nic neříká, dudu?

bolak

Já jsem to psal asi 5 minut potom, co se tu zavedlo u smazaných otázek i jméno kdo otázku nahlásil, že je to pěknej nesmysl, že se tu jen lidi budou mstít, a jako vždycky jsem měl pravdu.

Admin si ve své dětské naivitě myslel, když se tu tenkrát nahlašovaly otázky do aleluja, že si tím ulehčí práci. Že když tam zveřejní nicky, že si lidé dvakrát rozmyslí nahlášení něčí otázky a on toho nebude muset tolik kontrolovat, ale když chce někdo nahlásit otázku bez toho aby se to vědělo, tak ji prostě nahlásí. Založí si jinej profil a nahlásí ji prostě anonymně, takže tohle opatření poradny mělo jedinej efekt, vyvolávat spory a pomsty.

Bravo poradno, bravvvo! A chtělo by to více reklam, mně včera na půl hodiny spadnul adblock, a ještě pořád je vidět na text, když čtu odpovědi. A taky na tlačítkách ještě nejsou reklamy, to by chtělo nějak napravit. Třeba tady vpravo, jak je „Celkový žebříček“, tak slovo „žebříček“ by mohlo být klikatelné jako odkaz do nějakého obchodu kde prodávají žebříky. A tady jak je to velké žluté tlačítko ODESLAT, když píšu odpověď, tak tam je zbytečně příliš prázdného místa, takže tlačítko buď oříznout na polovic a vrazit tam malej banýrek místo té odstraněné plochy, a nebo tam to tlačítko nechat, ale přidal bych tam v rohu ještě takovou malou modrou trumpetku, a když by člověk odesílal odpověď, tak by ho to zároveň s tím přesměrovalo i na stránky české pošty.

nyjono

No, dudu, myslím, že tě celkem chápu, ale tak už to tady chodí.
Taky mě zdejší manýry občas vytočí, ať se již týkají kohokoli, ale snažím se si zvykat, tužit se s odolávat v klidu 🙂

dudu

A zase už se zde objevuje názor „nahlasiči by měli zmírnit aktivitu“, ale proč zde nezní volání po všeobecně větší objektivitě! Vážit prosím slova a měřte bez emocí všem stejně.

Mc Merkurion

… právě proto, že bychom měli měřit všem stejně, ale ona druhá strana vlastně nic nedělá, jen občas poruší kodex tím, že špatně položí otázku, či opakovanou, proto by především nahlasiči měli být tolerantní, a ne hlásit každou blbost … a jako co myslíš tím objektivitou?… mám uznat, že jsem otázku nezačal slovem JAK a kvůli tomu byla smazána >>> ano, porušil jsem kodex, ale buďme objektivní, opravdu je to pro smysl otázky tak důležité? …

dudu

ad nyjono: dělej jak myslíš, ale já si na některé prakdtiky zvykat nemíním. Každý z nás potvrdil, že souhlasí se zněním Kodexu. Proto by mělo být samozřejmostí, že při monitorování svého příspěvku trpělivě vyčká výroku administrátora a ten buď respektuje nebo odsud odejde. Kopáním poté kolem sebe je projevem nevyzrálné osobnosti a námětem pro psychloga.