KubaR

Existuje dobrá pěší trasa pro túru ve stylu Karla Hynka Máchy z Litoměřic do Prahy?

Nejlepší odpověď
annas

Zkuste si pročíst odkaz, kde je naznačená cesta. z Prahy do Litoměřic. .

"Co nám z Máchovy krajiny vlastně zbylo?

Severní periferii Prahy převálcoval konzumní kapitalismus. Romantický poutník je mezi logistickými areály a autosalony nemyslitelný. Může však jít údolím Vltavy, jako Mácha během tzv. druhé cesty na Bezděz, a přes Kralupy, Mělník, Kokořín, Bezděz, Doksy, Zahrádky a Úštěk dojít do Litoměřic coby konce Máchovy životní poutě.

Za Prahou se řeka romanticky zařezává do skal, klikatí, a zřícenina v Chvatěrubech u Kralup vypadá stejně jako na dobové Máchově kresbě. Za návštěvu a celkem banální obrázek 54×69 milimetrů tu postavili Máchovi loni pomník. Od třicetileté války se totiž v obci nic významnějšího neudálo, snad kromě povodně v roce 2002, ale ta byla na rozdíl od Máchy skoro všude. V krajině mezi Kralupy a Mělníkem spolu zápasí baroko a industriál, což občas vytváří až brutální „kontrasty“ – za božími muky nacházíme trafostanice, poblíž barokního komplexu ve Veltrusích stojí velká chemička, naproti gotické zvonice ve Vepřeku je plynárenské zařízení… Silueta Mělníka na kopci nad soutokem Labe a Vltavy je ovšem za soumraku impozantní. Za poslední desetiletí tu nic nepřidali a tedy ani nezkazili. atd."

Ještě odkaz
http://gunter­bartos.net/Gun­ter_Bartos_PHO­TOGRAPHY/publi­cistika_-_Po_stopach_Kar­la_Hynka_Machy­.html

Další odpovědi
Hlada

Bylo by dobré vědět, co chceš po cestě vidět. Jak vidíš na mapě, do Roudnice to pěšky není nic moc. Jde se převážně po asfaltu. Dál přes Říp a podél Vltavy do Troje je to moc hezká cesta.