JájsemRaibek

Existuje baterie na principu chemického světla?

Při otázce o nabíjení baterie mě napadla otázka, zda existuje nebo by se dala udělat baterie na principu chemického světla? Určitě každý zná tyčinku, která se zlomí, čímž se smíchají dvě látky, které pomocí chemického procestu vyzařují světlo.
Co kdyby (nejsem chemik, takže nevím) bylo použito jedné látky oddělené od druhé látky, které by se např. otočením, zlomením či jiným způsobem spolu smísily a tato chemická reakce by vytvořila klasickou baterii?

Odpovědi
orwell

Domnívám se že nikoliv. Při smísení dvou látek mohou nastat různé reakce a efekty, ale proudotvorná reakce je vždy spojena s nějakými chemickým procesy na elektrodách, které tam nutně musí být. Jak jinak bychom odváděli proud do spotřebiče? A právě díky různým materiálům elektrod dochází ke vzniku rozdílu jejich potenciálů vůči elektrolytu, tj. svorkovému napětí článku.

rigormortis

šlo by to…pomocí fotodiod…ty by emitovaly ale tak nízký výkon, že by jste na tom nerozjel ani 20mW leddiodu…takže neefektivní.
Efektivnější by už byl alternátor s kličkou nebo radioizotopový zdroj (baterie s radioaktivním materiálem…mají to vesmírné sondy).

Ve vašem případě bych šel spíše chemickou cestou exotermickou s peltiér článkem (kyselina a voda v nádobě vyrobené z pelt. článků + elektrody).

mosoj

A co by jsi tím získal ? Jak by jsi to vypnul ?

Klasická baterie ( jakákoliv) jde kdykoliv připojit do okruhu ( jako to zlomení) a kdykoliv vypnout.
Určitě by to šlo, ale baterie by byla složitá a žádné výhody proti stávajícím by neměla.