Spiritus

Existuje alergie na PET a látky s jeho příměsí?

existuje alergie na PET a látky s jeho příměsí?např. záclony atd…

Nejlepší odpověď
mosoj

V dnešním silně znečištěném prostředí se u lidí vyskytuje alergie téměř na vše. Takže se to nedá vyloučit.
Do PET se přidává mnoho inhibitorů, barviv, plastifikátorů a pod. Tyto příměsy difundují do ovzduší. PET působením UV záření křehne degraduje se a rozpadá se. ( Nechte PET lahev ležet venku na slunci , za nějakou dobu ztratí pružnost a popraská).Takže zplodin na které může být člověk alergický se uvolňuje určitě dost.
Zaclony bývají buď silonové nebo polyesterové. Také se degradují a rozpadají působením UV záření aby to bylo v únosné míře opět se přidávají inhibitory, bělidla nebo barvy. Díky elektrostatickému náboji na sebe váží prach.
Kdo má patent na silon momentálně nevím ( dá se zjistit), ale vím že první silonky a (nylonky) se začaly vyrábět v USA. Pamatuji si to.

Další odpovědi
anonym

PET se nerozpouští a neuvolňuje žádné látky podobně jako sklo. Proto je PET nezávadný materiál.
Záclony jsou ze silonu, silon je myslím český vynález (1947). Prouděním vzduchu se záclony ‚nabíjí‘ statickou elektřinou a tím na sebe přitahují prachové mikročástice. Čistí tedy vzduch.
-
wikipedie:
Silon je polyamidové vlákno typu 6, které se pod tímto názvem do začátku 90. let minulého století vyrábělo v Československu.

Historie silonu začala ve zlínské laboratoři firmy Baťa, kde vynálezce O.Wichterle v roce 1940 vypracoval výrobní postup k přípravě kaprolaktamu, základní sloučeniny k výrobě polyamidu 6. V roce 1941 pak byla na pokusném zařízení vyrobena první příze, ze které se zhotovily vzorky ponožek a punčoch.
Průmyslová výroba silonu v podniku stejného jména v Plané nad Lužnicí byla zahájena teprve v roce 1950. V 80. letech se zde vyrábělo až 800 tun filamentů ročně (několikanásobně větší množství polyamidových vláken se vyrábělo pod názvem chemlon na Slovensku), v současné době se však polyamidová vlákna v ČR nevyrábí.
Firma Silon se sídlem v Sezimově Ústí dnes dodává textilní vlákna a plasty z polyesteru a polyethylenu.
-
wikipedie:
Nevýhody PET

Při degradaci PET se uvolňuje acetaldehyd, který svým nasládlým zápachem může znehodnotit obsah PET lahví. Do nápojů se také může uvolňovat oxid antimonitý, který se používá při výrobě PET jako katalyzátor.

Spiritus

no jo ale ja mam problem s rymou od ty doby co sem pracovala v masinerii na zaclony…a hlavne s emi z toho udelali strupy v nosu.a.au