orestez

Existovalo rádio Jerevan? Nebo je Jerevan jakýmsi zdrojem humorných zpráv?

Abych tím nepodkopával kodex. Po desetiletí prý na rádiu Jerevan často hráli písně Jaroslava Hutky.

Zdroj: kniha Pravděpodobné vzdálenosti

Nejlepší odpověď
Kepler

Rádio Jerevan je fiktivní rozhlasová stanice, vymyšlená za dob socialismu pro potřeby vtipů. Zatímco v SSSR byly vtipy typu rádio Jerevan běžné i na témata nepolitická (tchyně, sex, národnostní stereotypy atp.), v zahraničí se daleko největšího rozšíření dostalo vtipům politickým. O jejich popularizaci se zasloužila zejména rozhlasová stanice Svobodná Evropa. Rádio Jerevan v jejích vtipech symbolizovalo nástroje socialistické propagandy (Tisková agentura Sovětského svazu, Rudé právo atd.) – zprávy byly směšně překroucené nebo hloupé kouzlem nechtěného.
(wiki)

Další odpovědi
Arne1

Jerevan je hladní město Arménie, takže nějaké „rádio Jerevan“ určitě existuje nebo existovalo. Jenom asi nemá ten význam v jakém tento název používáme u nás.

EKSOT123

Jo mám ve sbírce pěkné hlody o tom rádiu. Samotní Arméni ale o svých rádiích nevtipkují, ale v takovém Rusku už jo: https://www.a­nekdot.ru/tag­s/%D0%B0%D1%80%D0%BC%D1%­8F%D0%BD%D1%81%D0%BA%D0%­BE%D0%B5%20%D1%80%D0%B0%­D0%B4%D0%B8%D0%BE

O Hutkovi jsem tam nenašel, ale vzhledem ke křesťanskému obyvatelstvu bych tomu věřil.

Ale abych napsal aspoň něco užitečného, dávám odkaz na Wiki-Arménie: https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Arm%C3%A9nie
kde mě kromě mnoha jiného zaujalo, že Arménie, v jejich řeči Hajastan, jako první na světě mělo křesťanství jako oficiální náboženství a i dnes po mnoha stoletích pod vládou muslimů tam je prý 95% křesťanů. Možná se málo píše o tureckých genocidách na Armenech, kde zemřelo přes 1,5 mil., tzn. podstatná část. Doporučuji přečíst https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Arm%C3%A9ns­k%C3%A1_genoci­da

EKSOT123

Dal jsem do odpovědi náhodný odkaz na ruské anekdoty, teď jsem hodil do překladače co tam píší, začíná to:
Říká se, že historie arménského rozhlasu začala výrokem jerevanského hlasatele: „Za kapitalismu člověk zneužívá člověka a za socialismu se vše děje naopak.“ Poté se rozhlasová stanice stala terčem četných anekdot, které začínaly výrazem „Ptají se arménského rádia…“.

Tyto vtipy byly tak populární, že zástupci současného arménského rozhlasu měli těžký čas. Kdysi na začátku sedmdesátých let v Moskvě, v síni Svazu odorářů zaměstnavatelů, se konala celoevropská konference rozhlasových a televizních pracovníků. Když předseda oznámil: „Slovo je dáno zástupci arménského rozhlasu“, v sále byl takový smích, že chudý zástupce nemohl dlouho mluvit. Když se smích konečně uklidnil, ten stejný představitel vzal mikrofon a řekl: „Často se nás ptají…“ Po vyřknutí těchto slov byla další činnost schůze zcela paralizovaná.

EKSOT123

Taky mě napadlo, že oba zmíněné případy, že to mohlo být od Jerevanu záměrné – lepší ze sebe udělat hlupáka, než hrát idiota, či jím být.
Ještě takovou zajímavou hypotézu, můj známý se domnívá, na základě nosů Arménců a na základě toho, že některý z Ježíšových apoštolů byl Duchem Svatým vyslán právě k Arménům, že se jedná o nějaký odloučený kmen Israele, např. nějaký kmen který se nevrátil zpět z babylónského vyhnanství.

orestez

Hm. Bubílková..