Zvědavý

Existovala víceletá (osmiletá) gymnázia i za totality, nebo je to polistopadová novela?

Myslím tim, jestli i za komunismu bylo mozne jít po páté třídě ZŠ na gympl nebo ne. Díky

Nejlepší odpověď
annas

"Gymnaziální víceleté studium zrušila Nejedlého jednotná škola v letech 1945–48. V roce 1968 jsou opět obnovena, aby byla v zápětí normalizačním procesem po vpádu sovětských
vojsk opět zrušena.

Víceletá gymnázia byla opět, již podruhé, obnovena v roce 1990. Rušily je tedy pouze nedemokratické režimy."

http://webcache­.googleusercon­tent.com/sear­ch?q=cache:Q2s5a2QRyw­kJ:atrey.karlin­.mff.cuni.cz/~te­ka/skola/vice­letaG.pdf+&cd=1&h­l=cs&ct=clnk&gl=cz

Další odpovědi
klumprt

Ne. Byla jen čtyřletá gymnázia, na která se chodilo z osmičky (základka končila osmou třídou – stav v 80. letech) , maturovalo se v osmnácti.

talka

V r. 1941 jsem se hlásila na sedmiletou reálku (můj zájem je technika), ale smíšené školy byly zrušeny a absolvovala jsem osmileté DÍVČÍ reálné gymnasium.

isteron

Existovali tzv. Jedenásťročné stredné školy, JSŠ, 8 + 3 roky. ako istá forma gymnázií. Potom aj zákl. školy boli 9 ročné, ale to boli krátkodobé experimenty. Už presne nepamätám, ale asi boli aj Dvanásťročné stredné školy , DSŠ. Ale to nebol môj prípad.

lexx

neexistovala, ZŠ byla devítiletá a úspěšný uchazeč mohl pokračovat ve čtyřletém studiu gymnázia ukončeném maturitou