kurec

Existoval někdy počítač, který počítal v desítkové soustavě? Případně proč by byl s tím problém?

Odpovědi
Alesh

Tak kuličkové počítadlo se často dělá dekadické. 😉

Pokud ti jde o „elektronický stroj“, tak tam se používá dvojková soustava především z důvodu toho, že máš jen dva stavy 1) proud teče = 1 a 2) proud neteče = 0. Vytvořit 10 stavů pro každé číslo jiný by asi funkčně byl dost problém, jehož složitost nevykompenzuje tu možnost používat jednoduchou dvojkovou soustavu, i když to s sebou nese zas jiné problémy.

Dochy

V klasické technice je přímé počítání v desítkové soustavě problém, protože máme problém v jednom „bitu“ (řekněme na jednom drátu) rozlišovat deset různých diskrétních stavů. Přesto současné procesory počítání v desítkové soustavě umí na úrovni nibblů (půlbajt – 4bity). Pro tyto výpočty mají procesory příznak pro přetečení mezi bitem 3 a 4 (auxiliary flag u '86) a instrukce pro korekci matematických operací v BCD kódu. Zatímco binárně se do jednoho bajtu vejde 256 diskrétních hodnot, v BCD kódu se jich tam vejde jen 100 (0–99).
Netvrdím, že toto umí všechny existující procesory, ale určitě klasické z rodiny '86 (přinejmenším od jejich předchůdce, procesoru 8080) a znali to i další osmibity (třeba z rodiny 65×x – Commodore, Atari…, nejspíš i Z80 ze ZX spectra a klonů ale k těm jsem jen přičichl tak to nevím jistě)

mzm

Vím, že se kdysi zkoušela trojková soustava (-, 0. +), ale dvojková vyšla jednodušeji.
Desítková by se mohla použít taky, ale 10 stavů je mnohem komplikovanější, jak 2. Jako, není to nemožné, ale proč, žejo.

Edison

Myslím, že nikoli. Byl by neskutečně složitý, ne-li nemožný. Teda jestli máš na mysli výpočty na nějaké nejzákladnější úrovni. Ale když to zase vezmu kolem a kolem… takovým „počítačem“ jsou třeba i obyčejné analogové hodiny, jakoukoli převodovku lze považovat za „počítač“ a to dokonce analogový. A analogové počítače existují i v elektronic­ké formě.

Edison

Možná by se daly za analogové počítače považovat i složitější regulátory postavené na operačních zesilovačích. Místo lineálních hodnot by pak zadání mohlo být realizováno přepínáním sad rezistorů. Tím by se dosáhlo odpovídající výpočtové soustavy.

Dochy

„analogové počítače“ existují, používali se v dobách kdy simulace analogových procesů s pomocí číslicových počítačů nebyla proveditelná. Víceméně je to to co píšeš… Stavebnice se spoustou přesných OZ, rezistorů, kapacitorů, cívek,… modulů realizujících integrační a derivační funkce,…

Edison

Dochy, jenže i BCD je pořád binární kód, kde na jednom drátu se rozlišují pouze dva stavy. I karkulačka, která umí počítat v mnoha soustavách to pořád interně zpracovává v bináru a pak jen interpretuje v požadované soustavě. Jak říkám, jediným strojem, který umí jinou, než dvojkovou soustavu jsou mechanické hodiny, které počítají v desítkové, šedesátkové a dalších soustavách. A to díky převodům. Ty lze přirovnat k programu, počáteční nastavení lze přirovnat k vstupním datům.

Dochy

Já vím a aby nedošlo k omylu tak také píšu jak je to realizováno.
Pokud budeme u analogu, pak existují i analogové počítače (ale s těmi klasickými se nedají srovnávat)
Co se týče té „jiné než dvojkové soustavy“ – měl jsem pocit, že byli nějaké experimenty s trojkovou, teď jsem našel tohle ale ještě nepřečetl. Nicméně budu muset, vypadá to zajímavě:
http://www.ro­ot.cz/clanky/po­citac-setun-1057-1077-1090-1091-1085-1100-a-benderova-nocni-mura/

Edison

U takových hodin jsou výpočty – programování – realizováno počtem zubů vzájemných převodů. A dokonce existuje i plně analogový počítač: Logaritmické pravítko. Potisk je programem (také existují logára pro nejrůznější výpočty, já mám doma logáro pro výpočty L-C obvodů), nastavení šoupátek jso vstupní data a na jiném místě se přečtou výstupní data.

Edison

Kuličkové počítadlo je ovšem typický příklad, jak je dekadická soustava prezentována binárně. Pořád to je na principu „je kulička“ / „není kuliča“. Jen je ta prezentace poněkud primitivnější… Jednoduchá otázka: Do kolika seš schopen napočítat na prstech obou rukou? Ano, správně: 210. Přesto běžně počítáme neefektivně pouze do desíti.