Hasič Rick

Existoval nějaký samopal užívaný celou Varšavskou smlouvou ?

Byl nějaký samopal, který ve stejném typu užívaly všechny armády VS bez rozdílu ? Vím že třeba AK-47 byl licenčně vyráběný např. v Rumunsku, ale konstrukce byla na první pohled odlišná, proto myslím zbraň, která byla stejná pro všechny.
Děkuju.

Nejlepší odpověď
aliendrone

AK-47 NENÍ samopal, nýbrž útočná puška. (Rusové používají název „avtomat“) Pokud je mi známo, tak v padesátých letech (na konci éry samopalu coby primární zbraně pěšáka) byly ve všech státech VS více či méně rozšířeny samopaly PPŠ (Špagin).

Rumunská kopie vypadala mírně rozdílně (dodána rukojeť na předpažbí), nicméně princip činnosti i hlavní součásti byly stejné, rozdíly byly pouze „kosmetické“. Kosmetické změny prováděl téměř každý stát VS (vyjímkou je ČSSR, náš SA-58 i když se vzhledově podobá AK a princip funkce je stejný (odběr prachových plynů), tak závěr zbraně je čistě náš patent ing. Čermáka a jeho kolektivu.