Ája25

Exekuce – dluhy rodičů – co s tím má společného jejich syn?

Přítel má nahlášen trvalý pobyt u rodičů, ale nebydlí tam. Jeho matka nadělala obrovské dluhy, které nemá ani snahu platit. Je to asi tři týdny co mu stejně jako jeho otci (matka nepracuje) exekučně zablokovali účet. Tvrdí mi, že je již s exekutorem domluvený na odblokování, protože on v ničem neručil a tím pádem s jejich dluhy nemá nic společného. Celá ta situace mi příjde divná. Je možné aby mu nikdo nedal dopředu vědět o chystané exekuci na účet? Aby mu zablokovali účet jen proto, že má stejné trvalé bydliště (s otcem i křestní jméno)? A má někdo zkušenost s tím jak dlouho trvá než mu účet zase zpřístupní?

Nejlepší odpověď
anonym

Má tam trvalé bydliště, ať podá vylučovací žalobu.
Vylučovací žaloba (resp. návrh na vyškrtnutí věci ze soupisu) je obranným prostředkem pro osoby, jejichž majetek exekutor sepsal v domnění, že jde o věc dlužníka. Cílem je navrácení majetku postiženého exekucí osobě, která žalobu podala, a tím i zabránění prodání věci v dražbě. Návrh na vyškrtnutí věci ze soupisu může podat třetí osoba, jestliže byla do soupisu zařazena věc, která je v jejím vlastnictví, nikoliv ve vlastnictví dlužníka.
-
Zpřístupnění účtu může trvat i několik měsíců, protože banka čeká na rozhodnutí soudu, případně povolení od exekutora.
Banky dostají rozhodnutí o exekuci dříve než dlužník, proto se to dlužník doví později.
Doplňuji:
http://www.me­sec.cz/clanky/my­ty-a-omyly-v-exekuci-jak-postupovat-pri-zablokovani-z-uctu-v-bance/

Další odpovědi
Hlada

Vaše obavy jsou na místě. Těch divných věcí je víc, než bývá v kraji zvykem. Před exekucí je soud a před soudem mnoho korespondence s návrhy na smírné řešení. Jestliže jde o obrovské dluhy, tak někde musely přibýt věci, o jejichž původu mohl nít pochyby, když matka nepracuje. Je naprosto vyloučené, že by o podivném hospodaření své matky nevěděl. S velkou mírou tolerance je možné připustit, že mu byly zabaveny některé cenné věci nacházející se v bytě matky. Ty získá zpět vylučovací žalobou. Dělá z vás vola. Jablko nepadá daleko od stromu.