Irena

exekuce, deponování mzdy

Dobrý den,

na základě jakého zákona má mzdová účetní srazit zaměstnanci ze mzdy danou částku již po obdržení exekučního příkazu, ačkoliv to ještě nenabylo právní moci? Nemělo by se to strhávat ze mzdy až po nabytí právní moci? Běžně se stává, že nabytí právní moci přijde až za několik měsíců, peníze jsou na účtu firmy, ta z toho může mít i zisk, pokud se bude jednat o velkou částku …

Děkuji
Doplňuji:
No jo, jenže zákon č. 120/2001 Sb. o soudních exekutorech, § 47, odst. 2 říká, že „podle exekučního příkazu se exekuce provede po právní moci usnesení o nařízení exekuce“

A slovem „provést exekuci“ chápu srazit ze mzdy.

Nejlepší odpověď
standa

Zákon č. 99/1963 Sb., občanský soudní řád tuto problematiku upravuje v ustanoveních § 282 a § 283 celkem jednoznačně.

Nařízení a provádění srážek

§ 282
(3) Povinný ztrácí dnem, kdy je plátci mzdy doručeno nařízení výkonu rozhodnutí nebo usnesení obsahující vyrozumění o nařízení výkonu rozhodnutí, právo na vyplacení té části mzdy, která odpovídá stanovené výši srážek.

§ 283
Jakmile nabude nařízení výkonu rozhodnutí právní moci, vyrozumí soud o tom plátce mzdy, který je pak povinen vyplácet oprávněnému částky sražené ze mzdy povinného.
Doplňuji:
Vy to chápete takto (což se vám ani nedivím), ale zákonodárce měl na mysli „dokončit“ exekuci…, srovnej s ustanovením § 283 občan.sou­dního řádu