bolak

Excel: Celková suma hodnot ve sloupci s několika různými měnami

Je nějaký způsob jak spočítat celkovou sumu(v Kč) ve sloupci , když jsou v něm hodnoty ve čtyř různých měnách?

Nejlepší odpověď
zzzzz

Tak nepoužívej symbol „suma“ a napiš si rovnici, hodnoty těch měn budeš muset často aktualizovat, podle kurzovního lístku, že by se to stahovalo nějak samo, to v excelu asi nepůjde ☹

Další odpovědi
anonym

Někam si musíš uložit ´aktuální kurzy´, pak si napiš case (složený if) podle měny.
Není to velký problém.

mosoj

Buď si vyhradíš na každou měnu jeden sloupec, nebo vymezíš určitý počet řádků a jejich sumy si vysečítáš do jedné buňky. Sloupec kde je to zpatlané všechno dohromady je jaksi k ničemu.

bolak

tak kurz si tam můžu napsat vždycky aktuální, to není problém, to jsou jen 4 čísla, problém je v tom že když mám sloupec s tisícem plateb, a jedna je v korunách, druhá v dolarech, a třetí v čínskejch ťingťongech, a ty měny jsou vlastně jen formáty těch buněk, tak jak to sečíst…

arygnoc

vytvorte si pomocnú (skrytú) tabuľku, v ktorej vzorcami prevediete hodnoty na jednu menu a tie sčítate, prípadne v nej pomocné stĺpce na sčítanie jednotlivých mien (peňazí).

nie je jasné, čí chcete výsledok x dolárov, y euro, xx frankov a zz tých čínskych alebo všetko v jednej mene.

ale jedno i druhé sa dá riešiť pomocnými tabuľkami, ktoré dáta natiahnu zo zdrojovej tabuľky, upravia (sčítajú, prevedú – ak treba) pomocou vzorcov a funkcií a vrátia späť (odkaz v zdrojovej tabuľke na pomocnú s výsledkom).

vyzerá to zložito, ale je to najrýchlejšie riešenie i bez potreby prípadných znalostí makier či nejakých extrémnych vzorcov.

bolak

no a na jakým principu by měla ta tvoje pomocná tabulka fungovat, to mi není jasný :)

to že si to musím převést na jednu měnu vím taky, přece právě proto se ptám – jak to provést, když v tom sloupci jsou jen čísla, a měna je nastavená formátem buňky..

arygnoc

no to je jednoduché.

ak to chceš v jednej mene, tak ti stačia skryté stĺpce (po ich editácii urobíš ich šírku 0):

dáš tam vzorce:

když(zdrojová bunka=[formát meny==euro];preveď na kč;nič)

treba využiť prefixy $ pri adresovaní (absolútny stĺpec, riadok, bunka)
a podobne.

musíš mať jednu bunku s kurzom meny (pre každú menu inú),na ktorú budeš odkazovať pri prevode >preveď na kč< (to bude vzorec násobenia).
urobíč potom bunky so sum nad každou menou, výsledná (viditeľná) bunka bude sum(euro)+sum(do­lár)+..+sum(čín­ska mena)

čéčé, mysli.

bolak

když já tohle neznám, vytvoř mě excel soubor, kde takový funkce budou, a hoď sem odkaz, nebo mi dej vědět do pošty…

zzzzz

Já bych si na cizí měnu vytvořila další sloupec a to na každou zvlášť, pokud by byla v kč, kolonky bych nechala prázdné. Rovnou bych si to přes vzorec převáděla do sloupce s korunami.

bolak

no, tak mi hlavně řekni ten vzorec, který mám na to použít :)

zzzzz

Jak řekni??? Ty neumíš rovnice v excelu??? Já přece nevím co máš v jaké buňce, abych ti mohla napsat vzorec.

zzzzz

čínské ťingťongy jo 🙂 To neznám 😁 Jaký maj kurz???