Avatar uživatele
bolak

Excel: Celková suma hodnot ve sloupci s několika různými měnami

Je nějaký způsob jak spočítat celkovou sumu(v Kč) ve sloupci , když jsou v něm hodnoty ve čtyř různých měnách?

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 1Pro koho je otázka zajímavá? zzzzz před 3714 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
zzzzz

Tak nepoužívej symbol „suma“ a napiš si rovnici, hodnoty těch měn budeš muset často aktualizovat, podle kurzovního lístku, že by se to stahovalo nějak samo, to v excelu asi nepůjde ☹

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
anonym

Někam si musíš uložit ´aktuální kurzy´, pak si napiš case (složený if) podle měny.
Není to velký problém.

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
mosoj

Buď si vyhradíš na každou měnu jeden sloupec, nebo vymezíš určitý počet řádků a jejich sumy si vysečítáš do jedné buňky. Sloupec kde je to zpatlané všechno dohromady je jaksi k ničemu.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
bolak

tak kurz si tam můžu napsat vždycky aktuální, to není problém, to jsou jen 4 čísla, problém je v tom že když mám sloupec s tisícem plateb, a jedna je v korunách, druhá v dolarech, a třetí v čínskejch ťingťongech, a ty měny jsou vlastně jen formáty těch buněk, tak jak to sečíst…

před 3714 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
arygnoc

vytvorte si pomocnú (skrytú) tabuľku, v ktorej vzorcami prevediete hodnoty na jednu menu a tie sčítate, prípadne v nej pomocné stĺpce na sčítanie jednotlivých mien (peňazí).

nie je jasné, čí chcete výsledok x dolárov, y euro, xx frankov a zz tých čínskych alebo všetko v jednej mene.

ale jedno i druhé sa dá riešiť pomocnými tabuľkami, ktoré dáta natiahnu zo zdrojovej tabuľky, upravia (sčítajú, prevedú – ak treba) pomocou vzorcov a funkcií a vrátia späť (odkaz v zdrojovej tabuľke na pomocnú s výsledkom).

vyzerá to zložito, ale je to najrýchlejšie riešenie i bez potreby prípadných znalostí makier či nejakých extrémnych vzorcov.

před 3714 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
bolak

no a na jakým principu by měla ta tvoje pomocná tabulka fungovat, to mi není jasný :)

to že si to musím převést na jednu měnu vím taky, přece právě proto se ptám – jak to provést, když v tom sloupci jsou jen čísla, a měna je nastavená formátem buňky..

před 3714 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
arygnoc

no to je jednoduché.

ak to chceš v jednej mene, tak ti stačia skryté stĺpce (po ich editácii urobíš ich šírku 0):

dáš tam vzorce:

když(zdrojová bunka=[formát meny==euro];preveď na kč;nič)

treba využiť prefixy $ pri adresovaní (absolútny stĺpec, riadok, bunka)
a podobne.

musíš mať jednu bunku s kurzom meny (pre každú menu inú),na ktorú budeš odkazovať pri prevode >preveď na kč< (to bude vzorec násobenia).
urobíč potom bunky so sum nad každou menou, výsledná (viditeľná) bunka bude sum(euro)+sum(do­lár)+..+sum(čín­ska mena)

čéčé, mysli.

před 3714 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
bolak

když já tohle neznám, vytvoř mě excel soubor, kde takový funkce budou, a hoď sem odkaz, nebo mi dej vědět do pošty…

před 3711 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
zzzzz

Já bych si na cizí měnu vytvořila další sloupec a to na každou zvlášť, pokud by byla v kč, kolonky bych nechala prázdné. Rovnou bych si to přes vzorec převáděla do sloupce s korunami.

před 3714 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
bolak

no, tak mi hlavně řekni ten vzorec, který mám na to použít :)

před 3714 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
zzzzz

Jak řekni??? Ty neumíš rovnice v excelu??? Já přece nevím co máš v jaké buňce, abych ti mohla napsat vzorec.

před 3714 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
zzzzz

čínské ťingťongy jo 🙂 To neznám 😁 Jaký maj kurz???

před 3714 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek