Poklička

Evropská Unie – dobro nebo zlo?

Jaký je váš názor na EU? Mě už přijde, že se to začíná blížit nějakému totalitnímu sociálnímu uskupení.

Nejlepší odpověď
NikkiHeat

EU předbíhá dobu a nedívá se na ten projekt tak individuálně jako my. Je tu snaha být v budoucnu velký hráč – vyrovnat se Rusku, Číně, USA. Nebude dlouho trvat a na planetě půjde do tuhého – proto je lepší držet pospolu ve společenství. Já se o EU docela zajímám. Od Monetové myšlenky se to trochu vzdálilo a průběh je trochu divoký ale nějaká taková naše tendence – malého Českého státečku co je sám pro sebe je už nenávratně pryč. Zda je to dobře či ne.....ukáže budoucnost.
Doplňuji:
Pochopitelně, federalizace neboli superstát je pravděpodobný.

Další odpovědi
zzzzz

EU začala dobře. Začalo to po válce jako spol. uhlí a ocel. Ovšem kolem devadesátých let se to celé zvrhlo na totalitní zmatek. EU se snaží napodobovat USA, ale to je nesmysl.

suaeda

EU podle mne nesměřuje k totalitě, či k nějakému sociálnímu seskupení. Hodně lidí je u nás stále ovlivněno výroky bývalého prezidenta. (nebudu dál komentovat). EU má dost dobrých myšlenek, které se snaží pozvolna prosazovat v členských státech, a na které se u nás stále naráží. U nás např. z. o státní zaměstnanosti, o referendu, levnější mobilní tarify aj. Na druhé straně občas nařizuje prapodivnosti jako např. u žárovek.
EU je svazek do budoucnosti, který se bude ještě delší čas vyvíjet a formovat. Ne vše vznikne hned a dobře. Unie bude muset více spolupracovat nejen aby se vyrovnala hospodářsky s USA, Čínou, Ruskem, ale také na obranu proti některým z nich. Hlavně aby byla připravena proti stále silnějšímu přistěhovalectví z rozvojových krajin zejména z arabských zemí. A zachovala do budoucna evropskou kulturu a nepodlehla vlivu jiných kultur (např. islám). Naše malá zemička nemá šanci být sama, což dokládá historie posledních staletí. A na nás nyní je, kde to pro nás bude přijatelnější a výhodnější.

anonym

Totalitnímu? – to snad ani ne…
Ale ´socialistické´ je silně.
___
Začíná se vzdalovat původní myšlence ekonomického společenství a blíží se státu.

MK44

Nevím, co myslíte výrazem „totalitní sociální uskupení“. Ani s jakými totalitními systémy máte osobní zkušenost.
Vývoj k nějaké federaci více či méně podobné USA je nevyhnutelný, má-li evropská kultura přežít a Evropa jako ekonomická oblast obstát v soutěži s existujícími nebo nastupujícími mimoevropskými oblastmi jako jsou USA, Rusko, Čína a východní Asie vůbec a potenciálně Indie, Brazílie nebo islámský svět.

Ovšem EU nevzniká na „zelené louce“ jako (do značné míry) USA. Posledních asi 200 let se Evropa vyvíjí v duchu národních států a její historie je plná interních válek, etnických sporů a existuje značná rozdílnost jednotlivých oblastí. Vývoj EU tedy neradno uspěchat a zároveň vzhledem k rychlému vývoji v mimoevropském světě není dost času.

Mirdas

Dobrá myšlenka bohužel v rukou úředníků ne zrovna kompetentních s rozhodujícím právem na vývoji tohoto kolosu.
_

honza19hk

já bych ji zrušil.Je k ničemu.

Nuk nuk

Podoba EU, jakožto ekonomické vzájemné pomoci několika států, kdysi na jejím začátku, byla velmi dobrá. V dnešní době je ale snahou EU získat co nejlepší pozici ve světě a co největší kontrolu nad všemi členskými státy (potažmo i nečlenskými) a s tím i nad jejich obyvatelstvem. EU se snaží být jakousi suverénní mocí a ano, pokud se dříve nerozpadne, protože v základech už je dost prohnilá, pak jediný způsob, jak toho docílit, bude postupné nastolení totalitního řádu.