Omnipotence

Energie není věc, že?

Energie je veličina, je to schopnost hmoty konat práci.
To znamená, že energie není věc, není to něco, co by mohlo existovat samostatně.
Co je pak záření? Světlo? Vlny?
Když se vlny mohou volně pohybovat vakuem, nemůžou být energie, protože energie je VLASTNOST hmoty.
Mýlím se snad?

Tak je to tedy SCHOPNOST hmoty konat práci. Ale to nic nemění na tom, že energie není věc a nemůže existovat samostatně, nezávisle na hmotě.
Co je pak například světlo ve vesmíru?
Elektromagnetické pole? Dobrá a z čeho je tvořené pole?

Nejlepší odpověď
Quimby

Slovíčkaříš o definicích, které jsou špatně…
Hmota se většinou definuje jako to, co existuje, tedy vlastně všechno.
Hmota se pak dá dělit podle různých kritérii. Takové klasické je na látky a pole. Látka je něco co je hmotné, tedy nějaký objekt – věc. Pole je pak projevem energie.
Toto dělení bylo platné do konce 20.století. Pak se začala rozvíjet kvantová teorie. Bylo zjištěno, že ta hranice není tak ostrá a spíš více uměla. Částice totiž vykazují určité vlnové vlastnosti, které jsou typická pro pole. Naopak u polí bylo zjištěno kvantování. Například základní kvantum elektromagnetického vlnění je foton. Ten se v určitých případech chová jako částice, jindy jako vlna.

Z tvojí otázky vyplývá, že považuješ hmotu za látku, což není moc pravda.
Částice ze kterých se skládají látky jsou spíše formou energie. Takže se do jisté míry dá tvrdit, že veškerá hmota(vše) je formou energie.

Definice, že je to schopnost konat práci je dosti omezená na klasickou mechaniku. Energie může být věc, viz nahoře a vždy záleží co definuješ jako věc. Energie existuje a proto to je forma hmoty, protože hmota je vše.

Arygnoc: Chápu a souhlasím, ale chtěl jsem to tak napsat. Nic nebrání si začít hledat o co se jedná dál :)

Další odpovědi
arygnoc

energia nie je vlastnosť hmoty.

energia je fyzikálna veličina, ktorou popisujeme schopnosť hmoty (ale i poľa, napr. elektromagnetic­kého) konať prácu (ďalšia fytikálna veličina).

jednotkou energie je joule.

😉

--- — --- ---
@Quimby:

v duchu položenej otázky je formulovaná i odpoveď.
rozoberať otázku kvantovo časticovej teórie je v tomto prípade zbytočné, dotyčnému s jeho znalosťami bolo odpovedané dostatočne.

rozoberať architektúru počítača, keď chcem vedieť, ako sa zapína [Num Lock] je takisto scestné.

😉

gecco

V kontextu otázky je energie „věc“…
😉

orwell

Sice pozdě, ale jen pár slov na doplnění: je třeba rozlišovat pojmy hmota a hmotnost. Hmotnost je vlastnost hmoty a hmota se vyskytuje v přírodě ve dvou modifikacích. Jednak jako látka (to, co tazatel nazývá „věcí“ založená na látkových částicích – nám známých atomech, tj. protonech, neutronech a elektronech) a dále jako fyzikální pole. A sem patří např. pole elektromagnetické. Polní částicí je v tomto případě foton. Dále Einsteinova rovnice E = m*c2 nám něco říká o ekvivalenci hmotnosti a energie. V atomistice se dokonce používá pro vyjádření hmotnosti též jednotky pro energii, kterou je v tomto případě eV (elektronvolt) a jeho násobky. Nechci se pouštět do dalších komplikací, abych neuklouzl, ale lze například spočítat, že i vyzářené elektromagnetické pole anténou vysílače má určitou hmotnost, i když velmi malou. V případě vysílače s vyzářeným výkonem 10 kW vysílajícím nepřetržitě 24 hodin činí hmotnost vyzářené energie (elektromagne­tického vlnění) asi 9,6*10^(-9) kg. Je třeba si uvědomit, že vlnění není nic jiného, než přenos energie, možná lépe řečeno způsob přenosu energie.

arygnoc

otázku ste uzavrel predčasne a k tomu ešte špatným hodnotením, pretože vaše
„Ale to nic nemění na tom, že energie není věc a nemůže existovat samostatně, nezávisle na hmotě.“ – je špatne.

dokonca i quimbiho konštatovanie „Pole je pak projevem energie.“ nie je správne (porovnajte npr. elm. pole a gravitačné pole – zjednodušene jedno je závislé od energie, druhé nie).

atď.

😉

Quimby

Proč není správné? Elektromagnetické i gravitační pole jsou závislé na energii toho objektu, které je vyzařuje. V jednom případě se jedná o elektrickou energii(uloženou v protonech a elektronech) a v druhém případě o hmotnost, tedy klidové energii toho objektu.

arygnoc

je mi ľúto, ale tento váš predpoklad (" Elektromagnetické i gravitační pole jsou závislé na energii toho objektu, které je vyzařuje") je chybný.

elektromagnetické pole je fyzikálny fenomén (objekt), gravitácia je gravitácia je „vlastnosť“ hmoty (vyjadrená tiažovým zrýchlením – fyzikálna veličina).

exaktné vedy majú tú výhodu, že rozlišujú PRESNE definované pojmy (energia je energia v afrike i číne, coulomb či newton takisto – preto si fyzici rozumejú po celom svete bez ohľadu na jazyk).

v tomto konkrétnom prípade to platí x-násobne, pokiaľ sa začneme zaoberať formami energie a stavmi/premenami (napr. mechanikými vs kvantovými), ktorými prechádza (a zachádzame do takých podrobností, ako je vlnovo-kvantová podstata žiarenia (formy energie) či časticová podstata poľa a i energie (ako fenoménu, nie ako veličiny či nebodaj dokonca vlastnosti).

preto treba rozlišovať v názvosloví čo je čo (a samozrejme označeniach, skratkách).