chlupikLV

Elektrovedení a ČEZ

Na orné půdě byl v šedesátých létech asi načerno postaven kravín a k němu přípojka elektrického proudu 22kV na sloupech plus trafo.Při restitucích byl objekt legalizován jako nalezená stavba včetně kabelových rozvodů, ornou půdu někdo přejmenoval na manipulační plochu.Nyní byl kravín restituentem po socialistické organizaci prodán a mě jako majiteli sousedící manipulační plochy zbyl pozemek přes který vedou tři kabely, vedení 22kV s ochranným pásmem a poviností platit daň z nemovitosti. Tak jak ztoho?

Nejlepší odpověď
anonym

Tak především jsem nahlédl, že jste se dnes zaregistroval a tato otázka je vůbec první.

  1. Je ještě kravín napájen z inkriminované TS?
  2. O jaký region se jedná? Kdo je distributorem, ČEZ? Máte nějakou smlouvu s věcným břemenem?
  3. Je-li TS nefunkční, lze žádat o odstarnění stavby v majetku ČEZ.

Není-li, připadá v úvahu žádost o přeložku na náklady stávajícího majitele kravína s odkazem, že vám znehodnocuje pozemek, aniž byste měl přípojný bod, který je ve prospěch třetího subjektu.

  1. Pokuste se zjistit na základě čeho a kdo inicioval změnu na manipulační plochu. Běžný postup při vynětí z půdního fondu je podmíněn schvalovacím řízením a výkupem příslušné plochy.
  2. Přípojka od TS do kravína je zemním kabelem nebo nadzemním vedením. Je-li nadzemní, nejedná se o kabely , ale o lana AlFe.

Operativní 1. krok by byla návštěva nejbližší služebny místně příslušných Rozvodných závodů, kde by vám měli poradit jaké jsou možnosti řešení a čím jsou podmíněny.
Obávám se, že podrobnější postup je bez bližších informací nad rozsah těchto stránek.
Doplňuji:
A vzhledem k tomu, že obě cesty budou docela náročné, bylo by na čase se u vás v okolí poohlédnout po nějakém šikovném advokátovi.

Další odpovědi
tom004

Předpokládám,že přes pozemek,vede,nad­zemní linka,se třemi vodiči,na kterou bylo,dodatečně,při „legalizaci“,vět­šinou,bez souhlasu vlastníků,zří­zeno,věcné břemeno.Ochranné pásmo,je od středního vodiče,10 metrů,jes­tli nebylo změněno.Nevím,jak velký je pozemek,ale jediná šance,podle mne je,domluvit se s ČEZem.