Mata1

Elektrický výboj z vedení vysokého napětí, z troleje vlaků nebo transformerů může člověka zasáhnout?

Odpovědi
Funna

pokud nedodrží bezpečnout vzdálenost, tak samozřejmě může…

Hlada

Aby došlo k přeskoku, musela by být vzdálenost menší, než asi 1mm/1kV. Železniční trakční soustavy mají u nás nejčastěji napětí 3 kV stejnosměrných, v poslední době se zavádí 25kV střídavých. Z toho vyplývá, že nebezpečí by vzniklo, kdyby se člověk přiblížil k troleji nebo něčemu jinému pod napětím na vzdálenost 3 mm nebo 2,5 cm, což je prakticky vyloučené.

honza19hk

nejen zasáhnout ale bez problémů zabít.Bezpečná vzdálenost je při minimální vlhkosti vzduchu 1mm/kV. což neplatí protože vzduch není nikdy uplně suchý takže čím je vyšší vlhkost tím se bezpečná vzdálenost prodlužuje,takže to pak není třeba 1mm ale 5mm/kV Např. u nejvyššího napětí používaného v čr( 400kV),je bezpečná vzdálenost při normálním vzduchu tedy i za vlhka 5.5 metru.proto jsou také tak dlouhé izolátory. A mezery mezi fází a fází nebo fází a sloupem jsou 7m.

kopec_kopec

… transformerů :D Doporučil bych se víc věnovat fyzice, než filmům. Jj. klidně Vás zasánhe.

Aleš Carbol

jen když se ho dotkne

pejan

Odborník zde píše Aby došlo k přeskoku, musela by být vzdálenost menší, než asi 1mm/1kV. Železniční trakční soustavy mají u nás nejčastěji napětí 3 kV stejnosměrných, v poslední době se zavádí 25kV střídavých. Z toho vyplývá, že nebezpečí by vzniklo, kdyby se člověk přiblížil k troleji nebo něčemu jinému pod napětím na vzdálenost 3 mm nebo 2,5 cm, což je prakticky vyloučené.

Asi proto je bezpečná vzdálenost práce člověka 1,5metru a práce s ramenem jeřábu 0,9m na stejnosměrném vedení 3kV a 25kV se určitě „nezavádí v poslední době“ ale je tu od šedesátých let.

pejan

jen když se ho dotkne ---- další megör, já se nedivím, že při těchto znalostech vy google debilní generace hoříte často na střechách železničních vozidel odstavených na nádraží. Když bude ideální vlhkost, tak dostanete ránu klidně na ten metr a půl přiblížení vy joudo…