LucinkaLLL

Ekonomika – 2 otázky..

Za jakých podmínek je nezaměstnanému přiznán finanční příspěvek? A co by měla obsahovat pracovní smlouva?

Odpovědi
stear

Pracovní smlouva musí být vždy uzavřena písemně (2×) nejpozději v den nástupu.
Před nástupem musí zaměstnavatel seznámit zaměstnance s bezpečností a ochranou zdraví při práci (BOZP), pracovním řádem a s pracovní náplní.
Pracovní smlouva rozhodně musí obsahovat DEN nástupu, DRUH práce a MÍSTO výkonu práce!
Pak může obsahovat pracovní poměr (doba určitá, neurčitá), zkušební lhůta (3 měsíce), délka pracovní doby (8h/den, pevná nebo pružná), výše mzdy (například ve Škoda Auto jsou tarify od J do A0), dovolená (20 prac. dnů, někdo + 5 dnů, nárok vzniká po 60ti dnech)
A pokud je někdo nezaměstnaný, tak vím, že by měl být zapsán na úřadu práce.

ivzez

Nezaměstnanému se žádný finanční příspěvek nepřiznává. Za určitých okolností může od úřadu práce získat zaměstnavatel příspěvek na zřízení účelného pracovního místa – za předpokladu, že zaměstná některého z uchazečů o zaměstnání (z evidence ÚP).

Zákoník práce uvádí uvádí tři povbinné náležitosti pracovní smlouvy:

  • sjednaný druh práce
  • místo výkonu práce
  • datum nástupu do zaměstnání.

Vedle povinných náležitostí lze v pracovní smlouvě sjednat cokoliv, co si obě strany dohodnou. Např. zkušební dobu, pracovní úvazek, v pracovní smlouvě může být sjednána mzda (ale myslím, že častěji bývá mzda stanovena mzdovým výměrem nebo vnitřním předpisem, protože pak může zaměstnavatel mzdu upravovat bez souhlasu zaměstnance).

Dohodnou-li se obě strany na zkušební době, musí být zkušební doba uvedena v pracovní smlouvě, pokud by se v pracovní smlouvě neobjevila, byla by dohoda o ní neplatná.

Často se v pracovní smlouvě objevuje souhlas zaměstnance s vysíláním na pracovní cesty, informace o tom, že mzda byla sjednána s přihlédnutím k případné práci přesčas (může jít max. o 150 hodin za rok), konkurenční doložka, …

Pracovní dobu dobu, směnnost provozu, délku pracovních směn, rozvrh pracovních směn určuje zaměstnavatel. Ještě jsem se nesetkala s tím, že by byla pracovní doba sjednána v pracovní smlouvě (zaměstnavatel by ji pak nemohl operativně měnit, potřeboval by ke změně souhlas zaměstnance).

Reakce na Stear:
Evidence na ÚP je právem, nikoliv povinností nezaměstnaných.

Většina nezaměstnaných se ale na ÚP
registruje např. kvůli platbě zdravotního
pojištění, které za uchazeče hradí stát.