Avatar uživatele
Registrovaný

Ekonomie: V jaké situaci se firmě vyplatí vyrábět se ztrátou? Díky

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Bronzový

Tak například když si tím přitáhne či udrží zákazníky, kteří ji v budoucnu zajistí zase zisk. Nebo když už nakoupila zásoby, který se nadaj prodat, tak je lepší je byť ztrátově zpracovat. Běžnější je ale ten první případ.
Doplňuji:
Nebo když si je jistá, že tím zničí konkurenci, to je ale hodně riskantní business

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Bronzový

Na podnikatelskou firmu se můžeš dívat jako na stroj na výrobu peněz. Z jedné strany do ní vrážíš peníze (na materiál a mzdy) a z druhé strany z ní peníze vypadávají (prodej výrobků n. služeb). Jako majitel takového "stroje" máš zájem na tom, aby z něho vypadlo víc peněz, než kolik jsi do něho vrazil. Z tohoto hlediska neznám případ, kdy by majitel firmy chtěl vyrábět se ztrátou.
Něco jiného je, když "stroj na peníze" produkuje zisk tím, že působí ztrátu někomu jinému (korupce, státní zakázky). Příkladů takového hospodaření se ztrátou, výhodného pro majitele strojů na peníze, je mnoho. Příkladem jsou elektrovoltaické elektrárny. Díky jim budeme mít dražší elektřinu. Dalším příkladem je zateplování budov s dotací v akci Zelená úsporám. Díky jim jsme ochotni zateplovat s dobou návratnosti investice delší, než je životnost zateplení, dále stavba předražených dálnic atd.
Aby ses mohl stát podnikatelem, který bude inkasovat obrovské zisky ze svého stroje na peníze a přitom vyrábět se ztrátou, musíš hrát rekreačně tenis s těmi správnými osobami, které mají lobistické páky na zákonodárné instituce a na dotace z EU. Počítej ale s tím, že značnou část svých zisků budeš muset odklonit také právě na zmíněné lobisty. A případně i výš.


Avatar uživatele
Zlatý

V privatizaci nebo nákupem krachujících subjektů získám mateřskou firmu. Tu pak rozporcuji na dělitelné části, které rozprodávám za vyšší než pořizovací hodnotu. Tento postup je velmi efektivní, ovšem vyžaduje značný počáteční kapitál. Jiná a poněkud složitějěí cesta pro otrlé jedince je založena na principu utvoření mateřské firmy k níž se zřídí několik úzce kooperujících dcer. Tyto dcerušky matce fakturují dodávky za několikráte nadhodnocené ceny až z ní vysají veškerý kapitál. Pak se odříznou od obchodního sepětí a matka kupodivu upadne do bankrotu. Majitel mateřinky mezitím převede veškeré nemovitosti jakož i věci movité třeba na svoji matku nebo milovanou tchyni, takže v době kdy je na jeho osobu uvalena exekuce nevlastní nic jiného, než trenýrky a kartáček na zuby. Pokud výjímečně zvítězí právo a moc výkonná, odsedí si nějaký ten roček a poté se vrátí čistý jako slovo boží do lůna svých majetných příbuzných. Pro pobavení zde už popisuji spíše jen staré fígle, dnes jsou aplikovány daleko modernější a úspěšnější metody kde hlavní roli sehrávají loutky v politických stranách a z pozadí se nám všem vychechtávající téměř všemocní kmotři.

 

Diskuze k otázce

 

U otázky nebylo diskutováno.

 

Zajímavé otázky v kategorii Vzdělání a práce

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Vzdělání a práce

Zlatý annas 2596
Zlatý Drap 1747
Zlatý quentos 1269
Zlatý ivzez 756
Zlatý mosoj 660
Zlatý gecco 618
Zlatý led 582
Zlatý hanulka11 566
Zlatý marci1 541
Zlatý Michal Kole 475

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.