Ivule16

Dozví se zaměstnavatel z e-neschpenky diagnózu?

Má se to tak, že v pracovní smlouvě mám napsáno že mi trvá po dobu určitou do 31.3.2020, s tím že pokud zaměstnanec pokračuje v práci s vědomím zaměstnavatele dále v práci, mění se v pracovní poměr na dobu neurčitou. Jenže zaměstnavatel ještě neví že jsem těhotná, a musela jsem teď z důvodu celkové nevolnosti v počátku těhotenství jít na neschopenku, která mi byla napsána na 2 týdny. Tak by mě tedy zajímalo jestli z e-neschopenky zaměstnavatel vyčte moji diagnozu, že je to kvůli těhotenství a nebo že nemá právo vědět důvod nemoci. Mám totiž obavy, že až se dozví že jsem těhotná, tak my ji už neprodlouží. Děkuji moc za odpověď.

--

Nejlepší odpověď
elkon

Na neschopence bývalo číslo diagnozy, nevím zda to stále platí. Ale vy na něj chystáte „boudu“. Tím si moc nepomůžete.

Další odpovědi
Edison

Neměl by. Pro zjištění způsobilosti k práci má své nástroje – smluvní lékaře. I ten však jen sdělí, jestli pro činost, na kterou si zaměstnavatel vyžádal zdravotní posudek jste, nebo nejste způsobilá. Naproti tomu byste neměla zaměstnavateli zamlčovat žádné údaje, které mohou mít vliv na výkon práce. Takovým údajem ovšem těhotenství z logiky věci je, ptz ze Zákoníku práce i pro něj tak vyplývají určité povinnosti. Nesdělení takové skutečnosti by pak mohl považovat za hrubé porušení pracovní kázně, nebo zvlášť hrubé porušení… i s odpovídajícími důsledky.

zjentek

Dozví se totéž, co z dřívější „papírové“ neschopenky. Rozpis rozsahu ošetření tam taky nebude.

Pepa25

Ne – zaměstnavatel se dozví stejný rozsah údajů jako z papírových tiskopisů Rozhodnutí o dočasné pracovní neschopnosti a Potvrzení o trvání dočasné pracovní neschopnosti. V hlášení zaměstnavateli (díl III. modrý pruh) nikdy diagnóza nebyla.

Pro úplnost: žádný právní předpis nestanovuje povinnost, kdy musí žena informovat zaměstnavatele o svém těhotenství. Na druhou stranu se v případě neoznámení nemůže dovolávat větší ochrany, které mají těhotné.

Zdroj: https://aperi­o.cz/tehotna-zamestnankyne-a-zamestnani/

Pepa25

Edison nelze kontaktovat, tak jen tady: samozřejmě, že nesdělení těhotenství NEMUŽE být hrubé porušení pracovní kázně!!!