arygnoc

Dvere sa zamykajú na západy, na jeden, na dva…

jedným, dvoma či viacerými zámkami a západmi.

Otvárajú sa kľúčom na jeden či dva čo? (odpady, výpady, východy?)

Doplňuji:
je to pravda, dvere sa kľúčom odomykajú, otvárajú sa kľučkou (my, čo sne vetru dažďu poručili, i prievanom).

Odomykajú sa na jeden dva (výpady, odpady, ??pady)?

Nejlepší odpověď
Děda Louda

Ano. Dveře na západ byly dlouho zamčeny.
Klíčem se ale neotevírají, nýbrž odemykají.

Další odpovědi
anonym

Výraz západ má více významů, v tomto případě „polohy“. Takže netřeba vymýšlet nová slova ani ohýbat stávající. (Používá se: zamknout i odemknout na 2 západy).

Závora má zpravidla více poloh, tzv. západů, dnes nejběžněji dva, v nichž je pevně udržována stavítkem. Klíč zabírá do zářezů ve spodní části závory, tzv. pně, čímž zvedá prodlouženou část stavítka, uvolňuje zá-voru a vysouvá její hlavu do protiplechu. Kromě závory může klíč ovládat také rozvory (baskulíky), které uzavírají dveře na více místech. U jednoduchých nábytkových zámků závora zcela chybí a klíč pohybuje pouze rozvorami.
Další v odkazech:
http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Z%C3%A1me­k_(za%C5%99%C3%AD­zen%C3%AD)

Zdroj: http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/proc-se-zamykaj-dvere-na-dva-zapady

anonym

Když Vy jste si již vlastně odpověděl a mě nic jiného nenapadá. Ale řekla bych, že k západu patří východ.

anonym

uzavřít mohu i závorou, kterou posunu doprava (doleva), možnost ji ještě zvednout jako šraňky.