AK

Dvě chemické reakce – jak fungují?

Ahoj. Chtěl bych se vás poptat na průběh dvou chemických reakcí, které mi nejsou příliš jasné.

  1. Chlorečnan draselný + cukr + kyselina sírová = bílý dým + oheň

Jakou chemickou reakcí to vystihnout? Jak to funguje?
Na netu jsem našla takovou reakci: 2KClO3 → 2KCl + 3O2
To je sice fajn, ale já přece vím, že chlorečnan draselný je oxidační činidlo. Tak proč neprobírá redoxní reakce i se zbytkem látek? Jak byste tuto reakci popsali vy? Proč probíhá?

2)dusičnan amonný + zinek + kyselina chlorovodíková = oranžový pramen
NH_4NO3 + Zn — N2 + ZnO + 2H_2O
Co proběhlo zde? Dusičnan amonný byl oxidačním činidlem? Zinek se oxidoval, dusík redukoval? A kyselina chlorovodíková byla pozitivním katalyzátorem?

DÍKY,
AK

Odpovědi
Emefej

Tu druhou reakci bych viděl spíš takto:
NH4NO3 + Zn + 2HCl = ZnCl2 + N2 + 3H2O

Lamalam

8KClO3 + C12H22O11 + 4H2SO4 = 4K2SO4 + 8HCl + 12CO2 + 11H2O
Ten bílý dým je chlorovodík.

V druhé reakci rozhodně nebude vznikat ZnO ale ZnCl2. Viděla bych to asi takhle:
2NH4NO3 + Zn + 2HCl = ZnCl2 + N2O + N2 + 5H2O
Ale může to mít i jiný průběh, záleží na reakčních podmínkách.