Jan Třmínek

Dva připojovací do jednoho, kdo má přednost?

Prosím poraďte, nejlépe podložit svoje tvrzení odkazem na zákon. Tato situace se stalo u kruhových objezdů u Globusu v Liberci. Jde o to se připojit na rychlostní silnici. Jeden najížděcí pruh vede z jednoho kruhového objezdu a druhý z druhého kruhového objezdu. Tyto připojovací pruhy se pak potkávají a stávají se souběžnými. Mezi nimi je velmi krátká přerušovaná čára. Kamarád řídí automobil natáčející situaci, využívá najíždějicího pruhu (připojovacího), aby se bezpečně napojil do průběžného pruhu, proto zrychloval aby měl svoji rychlost a bez problémů se zařadil. Mezitím jela v souběžném přiojovacím pruhu vlevo ženská (nevěnující se plně řízení, která se za jízdy malovala), která taky zrychlovala aby se připojila taktéž do průběžného pruhu. Její pruh se ale sváděl do pruhu kde jel kamarád (viz šipky). Teď prosím moje otázka, kdo měl dát komu přednost? Omlouvám se za vulgarismy ve videu, nevnímejte prosím komentáře v něm. Komentář, že je řidič v obci samozřejmě není pravdou.
Děkuji, předem za věcné komentáře :)
https://youtu­.be/HJcQZoWG5j8

Nejlepší odpověď
Alesh

Tady ti ani nemusím dávat žádný odkaz na zákon, věc je naprosto jasná. Ty jedeš v pruhu a p… jedna zku..... se ti začala cpát. Ty jedeš ve svým pruhu, ona přejíždí do jiného, nesmí tě omezit, natož ohrozit. Jasně chyba na její straně, bez debat.

Další odpovědi
Mp2

Tady je jasně vidět, že jste si oba mysleli, že jedete v připojovacím pruhu.
Tvůj kamarád zrychloval a pokud by se opravdu jednalo o připojovací pruh, snažil by se ji v něm předjet.
V poslední chvili zjistil, že není v připojovacím pruhu a vytvořil nebezpečnou situaci.

Tady vůbec nejde o to, kdo měl přednost…
Namísto aby zbrzdil, nadále zrychloval.. Zachoval se jako prase..

Normálně se měl zařadit za ní.
Namísto toho šlapal na plyn ve chvili, kdy bylo jasne, že už je ze dvou pruhu jeden..

Prostě nemohla předvídat, co tam pojede za prase.
Ona nebezpecnou situaci nevytvořila,to tvůj kamarád..
Pokud si myslíš opak, zeptej se ho, proč držel auto po celou dobu pod plynem..

cukrar

Agresivní šofér, co natáčel a jel riskantně, měl přednost. Levé vozidlo přejíždělo z levého pruhu do pravého, viz předběžné šipky. Ne vždy jizdní pruh musí být namalován na vozovce.

Edison

V daném místě to už nejsou připojovací pruhy. Levý pruh končí a v něm jedoucí vozidla dávají přednost vozidům v pruhu pravém. Je to jednoznačné i podle šipek na silnici a dalšího DZ.

Hlada

§12/5: Tam, kde se dva jízdní pruhy sbíhají v jeden, aniž by bylo zřejmé, který z nich je průběžný, nesmí řidič jedoucí v levém jízdním pruhu ohrozit řidiče jedoucího v pravém jízdním pruhu.
Kamarád měl přednost.
Z videa je ale také zřejmé, že kamarád je velmi špatný řidič. Buď nezkušený nebo úmyslně agresivní. Jeho vozidlo bylo evidentně v mrtvém úhlu a on na vzniklé nebezpečí nereagoval, přestože na to měl dost času. Porušil tak ustanovení §4/1 chovat se ohleduplně a ukázněně, aby svým jednáním neohrožoval život, zdraví nebo majetek jiných osob ani svůj vlastní.

elkon

Podle mě má přednost vůz jedoucí vpravo, ten vůz zleva se připojuje. A pro příště ten zvuk vymaž, než to budeš prezentovat. Napsal jsem to i k tomu videu. Ta situace je úplně jednoduchá. Levé vozidlo musí dát přednost. Vjíždí do tvého pruhu.

Dochy

„Kamarád“ měl sice přednost, ale je normální se v podobné situaci řadit ohleduplně za sebe a ne se snažit za každou cenu bejt rychlejší. A ano, v daném místě byly 2 souběžné pruhy za městem (tedy byly tam asi 15metrů, ale byly) takže ji opravdu předjel zprava, což se nedělá. Pokud by to řešila policie či soud vážně by mně zajímalo kdo by dostal přes prsty. Nejspíš oba, možná ten „kamarád“ víc.

Alesh

Nesmysl. Kamarád jel o fous rychleji, což bylo dáno i tím, že ona kroutila větší oblouk. Už v nájezdu musela jasně vidět, že se tam blíží jeho auto a učinit takové kroky (snížení rychlosti svého vozidla), aby se za něj bezpečně zařadila a ne, aby se mu „předlepila“ na přední nárazník. Nebezpečnou situaci vytvořila ona.

Dochy

„Už v nájezdu musela jasně vidět, že se tam blíží jeho auto“ – podle mně v době kdy vyjížděla z kruháče ho měla vpravo vzadu. Dokud ho měla před sebou byl 1. krytej dalšíma autama, 2. ještě nemohla vědět že pojede zrovna tímhle směrem a už vůbec ne danou rychlostí…

Alesh

Podle mě platí to, co psal autor dotazu, že se líčila a nekoukala. A i kdyby, tak to nic nemění na faktu, že má dávat přednost.

Dochy

„o fous“. Sorry, podle mně je to zhruba fifty fifty. Ona tam značku „dej přednost“ nemá. Pokud není místní, nebude vědět že na kopci za horizontem její pruh končí. Tvůj kámoš jezdí přinejmenším jako bezohledné víšco.

A podle mně byl poněkud bezohlednej už při výjezdu z kruháče. U toho zeleného auta před ním nebylo jasné jestli se správně zařadilo do pruhu a on mu nedal šanci aby případně přejel přestože stále blikalo.
Možná jsem něco vyhodnotil nesprávně, protože přeci jen perspektiva z té kamery je jiná, člověk bezpečně neodhadne vzdálenosti a rychlosti pokud s tím nemá zkušenosti, ale zatím je můj názor takový jaký je.

Alesh

Ale houby, přednost je jasně daná, ona si ji nemůže takto vynucovat. Co se dělo předtím není součástí dotazu, řeší se zařazení do pruhu.

Edison

Hlado, ten paragraf jsi zvolil zcela špatně, protože vodorovné značení hovoří zcela jasně. Druhá část je fakticky správně. Ale řidič reagoval a troubil, čili věděl a předpokládal. To ale nic nemění na tom, že řidič je povinen… kromě toho i svým jednáním zabránit DN.