huxa

Dva OS na jednom HDD-lze určit primární OS a ten druhý, aby se spouštěl jen při např. zasunuté flashce?

Budu si dávat na HDD win 7 a ubuntu, asi budu muset rozdělit hdd na 3 oddíli s tím, že na jednom bude win, na druhém ubuntu a na třetím různé soubory a hry (tento oddíl by byl společný pro win i ubuntu), jedné se mi o to, jestli jde nějak zařídit, aby se mi windows spouštěl při startu počítače, ale jestliže bude zasunutá flashka (třeba pomocí nějakého souboru na flashce), zapne se ubuntu (nechci ho mít celé na flashce). Šlo by to nějak?
Doplňuji:
pro zjednodušení-flashka v PC neni-zapne se windows
flashka v PC je-zapne se ubuntu
Lze toto nějak provést?

Odpovědi
anonym

Šlo by to tak že by jste si naprogramoval vlastní bootovací sekvenci, neboli o že vezmete jádro z Linuxu a to nastavíte jako primární boot (cca 23MB). V bootovací sekvenci si ověříte všechny připojené flash disky a následně soubory, pak pomocí podmínky ověříte zdali je ten soubor / popř. obsah a pokud ano tak zvolíte boot win a pokud ne tak boot Ubuntu.

anonym

ubuntu můžete nainstalovat daleko jednodušeji přímo z do oddílu s windows (nemusíte tedy nově rozdělovat disk) zde je návod jak na to http://wiki.u­buntu.cz/insta­lace/wubi