richard44

Dva kamarádi, vlastníci webu s minieshopem, 1 z nich je OSVČ s ŽL, by se rádi dělili o zisk. Jak toho legálně dosáhnout?

Musí být v pozici zaměstnavatel – zaměstnanec? Je zapotřebí danit kromě zisku zaměstnavatele rovněž „výplatu“ zaměstnance, když celkový roční zisk je max. čtyřciferné číslo? Nelze třeba založit v OSVČ něco jako společníka (zaslechl jsem už funkci „tichý společník“, ale přesně nevím, co to znamená)? Mám se snad platit dvakrát zdravotní i sociální pojištění?! Díky za reakce!

Odpovědi
odpomass

Každý z nich MUSÍ platit zdravotní pojištění a předpokládám i nějaký základ soc. pojištění, pokud budou oba OSVČ. Nebo můžou být ve vztahu zaměstnanec-zaměstnavatel, tam by se výplata danit měla. Jiná legální možnost neexistuje. Snad se příliš nemýlím…