AK

Proč je DUTÝ X VYPOUKLÝ povrch hladiny vody?

Pokud do sklenice nalijete jakékoliv množství vody, jen ne úplně do plna, pak voda vytvoří dutý povrch. Protože je hydrofilní, tomu rozumím. Jestliže však sklenici naplníte zcela, voda vytvoří vypouklý povrch. Proč?

Nejlepší odpověď
mosoj

Stále mluvíš o povrchovém napětí.

http://fyzweb­.blueforum.cz/24583/te­ma/44141/

Další odpovědi
Výletník8

Základní pravidlo je to, že se systém uspořádává tak, aby se minimalizovala energie. Když není sklenice plná, uplatní se, že suchý povrch sklenice má větší povrchovou energii než pokrytý vodou (přesněji, než je mezifázová energie mezi povrchem a vodou). Z pohledu působení sil: kromě toho, že síla, kterou se přitahují nebo odpuzují dvě molekuly závisí na vzdálenosti, i při stejné vzdálenosti se nějakou silou se přitahují mezi sebou dvě molekuly vody, jinou silou molekula vody s molekulou materiálu nádoby, jinou s molekulou vzduchu, jinou molekula materiálu nádoby s molekulou vzduchu, kterých je také na jednotku objemu daleko méně.
Uvnitř vody na každou molekulu působí molekuly ze všech stran, takže jejich působení se vyruší. Při povrchu ale přitahování molekulami ze vnitřku objemu není vyrovnáno přitahováním z druhé strany, takže ve výsledku jsou molekuly při povrchu přitahovány ke zbytku vody (což je podstata povrchového napětí), a u okraje sklenice k povrchu sklenice. Když sklenice přeplníte, tak tyto síly udrží vodu i do určité výšky nad okrajem. Až při větším přeplnění hydrostaticky tlak převládne a protrhne se to a vyteče.

Fyzik

To, že různé látky jsou na okrajích nádoby různě zakřivené (např. rtuť opačně než voda) je dáno kapilaritou – na vodu působí rozdílné síly od nádoby a od vzduchu nad kapalinou. To, že se kapalina zakulatí při přelévání sklenice, je dáno kohezí vody – povrchovým napětím. Hydrofilie je jiný pojem a sem úplně nepatří.