Družstevní byt nebo v os.vlastnictví?

Co je výhodnější – koupit družstevní byt nebo byt do osobního vlastnictví. Jaké co má výhody? Jak je to s převodem družstevního bytu do o.v.? Jaké cca jsou náklady na bydlení v bytě 2+1 pro dvě osoby?

Nejlepší odpověď
pastel.ka

Byt v osobní vlastnictví je rozhodně lepší. Vlastník si rozhoduje sám, je to jeho majetek a může si s ním nakládat jak chce.Pronajmout komu chce, udělat si třeba i hodinový hotel, jeho věc, pokud nebude narušovat soužití ostatních rodin.
Družstevní – potřebuje souhlas členů družstva, je vázán a nemůže rozhodovat sám.
Toť asi základní pojem.

Další odpovědi
standa

Nelze jednoznačně říci co je lepší, protože mírou výhodnosti mohou být pro různé osoby různé parametry:

  1. CENA
  • zjednodušeně lze říci, že pokud jako kupující pořizuji družstevní byt (DB), tak je levnější, než-li byt, který je již v osobním vlastnictví prodávajícího (OV)
  1. KATASTR
  • DB nepodléhá evidenci v katastru nemovitostí
  • předmětem převodu u DB jsou tak prakticky pouze členská práva a povinnosti k družstvu, – byt v OV je nemovitost, která je zapsána v katastru nemovitostí
  • smlouvy o převodu OV musí splňovat řadu náležitostí stanovených příslušnými katastrálními předpisy.
  1. MOŽNOST ZÁSTAVY BYTU BANCE
  • byt v OV lze bez problémů zastavit ve prospěch hypoteční či jiné banky
  • u DB (protože se nejedná o nemovitost) smyslu, tento postup možný není
  1. DAŇ Z PŘEVODU NEMOVITOSTÍ
  • při prodeji bytu v OV je vždy povinnost prodávajícího zaplatit daň z převodu nemovitostí (3%)
  • při prodeji DB (= při prodeji členských práv a povinností k družstvu) žádná taková povinnost spojena není

Co se týká vašeho dotazu k případnému převodu DB do OV, tak bez znalosti bližších souvislotí nelze odpovědět, protože ne všechna bytová družstva mají ´povinnost´ vyhovět žádostem svých členů na převod bytů do OV… detaily viz zdroj

A na vaší poslední část otázky rovněž nelze přesně odpovědět…, já bych od bodu vystřelil tato čísla:
2000–2500 Kč/měs. SLUŽBY (elektr.energie, plyn, voda, teplo)
1000–2000 Kč/měs. FOND OPRAV (a je jedno zda se bude jednat o DB nebo OV)

Zdroj: http://www.byt-nemovitost.cz/pre­vod-druzstevniho-bytu-do-osobniho-vlastnictvi-cid238370/