Turbíček

Druhy prací v IT průmyslu?

Znám vlastně jenom programátora a to nevím, jestli chci dělat. Tak prosím doporučujte a pište to, co víte. Moc děkuji za normální odpovědi :)

Nejlepší odpověď
jpau

Software:
Progrmátor
V podstatě blbá mlátička řešící různé podúkoly (zpravidla se dělí podle toho, do čeho mlátí, „dotneťáci“, „phpkaři“, „javisti“ aj.),

(Business) Analytik
Rámcově ten, kdo zadání (požadavky zákazníka) převede do řeči, které rozumí programátor (tzn. Analytik je „chytrá mlátička“, v dnešní době se zpravidla rekrutují z „blbých mlátiček“ tzn. programátorů).

Špatný Tester
Ten co to po nich celé zkusí a když jim to nefunguje (což je obvyklé) tak jim napíše report, kterému nikdo nerozumí.

Dobrý Tester
Ten co to po nich celé zkusí a když jim to nefunguje (což je obvyklé) tak jim napíše report, kterému rozumí i programátor.

Architekt
V podstatě nejvyšší level. Na tým řekněme sto mlátiček (tzn. programátorů a analytiků) připadá jeden takový architekt. V podstatě celý den zdánlivě nic nedělá, jenom chodí a přemýšlí no a když něco vymyslí tak za pár (desítek) hodin nastřílí návrh celého projektu, jak bude vypadat datové pozadí, různé části programu apod. Narozdíl od mlátiček řeší celý projekt rámcově (tudíž komplexně), mlátičky řeší jednotlivé díly detailně a nemusí znát všechny souvislosti napříč projektem.

Specializovaní pracovníci
Např. middleware specialisti, sapíci, crmkaři, printneťáci aj. Jsou to lidé, kteří pracují s určitým specifickým druhem softwaru, ve kterém vytvářejí různé součásti do projektu, např. data, různé výstupy nebo zajišťují přenos dat z jednoho systému do druhého pomocí middleware apod. Zkrátka jsou to takový „superuživatelé“, kteří dovedou obsluhovat velmi složité programy ale většinou (tzn. ne vždy) toho tolik neprogramují. NEPATŘÍ sem ale lidé co pracují s průmyslovým SW, tzn. CNC „programátor“ není programátor nýbrž technolog (tzn. strojař), stejně jako člověk co čmárá v Catii není grafik ale konstruktér.

Grafik/Designer
Čmárá design aplikací, ikonky, klikátka, jiné blbosti.

Bezpečnostní analytik
Hledá mezery v IT infrastruktuře, architektům schvaluje návrhy aplikací (ano, z tohoto půjdou složitě ukrást data, takhle to můžete udělat). Provádí různé bezpečnostní audity popř. buzeruje lidi kolem sebe.

Windows Admin
Chlapík co se stará o Windows Servery.

Unix Admin
Něco co se stará o BSD a Linux servery. Občas to bývá těžké dostat do práce a vůbec to celé žije v jiném světě unixového shellu.

Pracovník technické podpory
Člověk, kterému voláš když něco nefunguje, a který tě odkáže na člověka, co to neumí opravit.

HW a něco mezi
„Ajťák“, Správce sítě
Stará se o to, aby se všem předešlým skupinám byl umožněn přístup do čehokoli – od domény, přes vpnku až po tiskárnu. Zpravidla to buď z neschopnosti nebo lenosti nedělá.

„Hardwarář“
To je ten chlapík, co vypadá jak metalista a staví v Mironetu počítače. Většinou toho moc jiného neumí (nikdy to o sobě neřekne).

Síťař
Povoluje zásuvky s ethernetem a všude překáží s vozíkem plným Cisco telefonů.

PLCéčkař
Je už na pomezí elektronika ale šel by sem asi taky zařadit, většinou je to nějaký skutečně našlapaný člověk co dobře rozumí elektronice a fyzikálním zákonitostem kolem toho. Dovede pro tato zařízení programovat různý SW ať už pomocí programovatelné logiky (kde se toho pravda moc neprogramuje) nebo pomocí nízkých programovacích jazyků – asm apod. nebo vyšších jako je C atp.

Pokud jsem se někoho dotknul tak sorry.
Doplňuji:
Lamalam

Jak je z celého příspěvku patrné je to psané dost nadneseně. Jinak souhlasím že výstavba průmyslových zařízení je jiná liga, nicméně podle mě mají (co se týče nějakého pomyslného zařazení) nejblíže k elektronikům a programátorům PLC. Můžeš mi zcela opodstatněně namítat, že to ale není nic jiného než hardwarář a budeš mít taky naprostou pravdu. Problém je, že v dnešní době je tento pojem (hw) spojován se skupinou lidí, kterou jsem popsal nikoli s profesionály stavící velké složité věci.

Další odpovědi
anonym

Správce systému/ů (HW i SW), síťař (HW i SW), technik elektronik (opravy a seřizování HW)…
Ale i programátorů je několik ´druhů´ podle zaměření (od CNC přes IS po web)…

anonym

Můžeš jako programátor,být zaměřen na na hodně věcí viz: cs.wikipedia.org

Lamalam

Možná by sem mohli patřit také lidé dělající SEO a SEM.

jpau > tvoje představa o hardwérakovi je dost zkreslená. Není to jenom skládač počítačů v Mironetu. Viděl jsi někdy jak jsou nakonfigurovány průmyslové řídící systémy? To je trochu jiná liga

Dochy

programátor, analytik, tester, manager, technik,…