Posspi

Jak je možné, že byl Adolf Hitler za 2. světové války poražen? Jak to, že německá říše padla a nedokázala se ubránit?

Druhá světová válka

Zdravím všechny a určitě si všichni už teď na začátku říkáte, že jsem snad úplně blbej, ale.. Já to zkrátka nechápu. Jak je možné, že byl Adolf Hitler za 2. světové války poražen? Jak to, že Německá říše padla a nedokázala se ubránit? Vždyť Adolf Hitler byl vůdce jako nikdo předtím, měl tolik vojáků, že by mohl obsadit rovnou celý svět. Jeho moc, díky které jim mohl nařídit, aby nevinným lidem včetně Židů usekli hlavy a pak si s nimi zahráli fotbal by se dala krájet.. A já tomu doteď nerozumím. Nechápu, jak mohl tak obrovský stát s tolika vojáky padnout, jak mohly padnout koncentrační tábory a všichni, kdo se podíleli na jejich provozu.. Kde nastal ten zlom? Vždyť ostatní státy se přece Němců báli a nikdo si na ně netroufnul.. A najednou je Hitler ve sklepě, sám v místnosti a zabíjí se.. Omlouvám se, jestli jsem teď někoho urazil, já vím, že jsem hloupý a nemám logické myšlení, že nechápu spoustu věcí, ale jsem si toho vědom. Jsem prostě trouba, kterému chvilku trvá, než něco pochopí a mnohdy tu danou věc nepochopím třeba vůbec.. Ale tohle mě strašně zajímá. Děkuju všem za nějaké rozumné, třeba i delší odpovědi a vysvětlení, jak mohl tak velký vůdce s někdy až morbitními sklony padnout a zabít se, když měl takovou moc.. Ještě jednou díky.

Nejlepší odpověď
Kepler

Hitler byl obyčejný frajtr z první světové a jako vojenský velitel byl naprostý diletant. Udělal množství strategických chyb, kterých by se opravdový stratég nikdy nedopustil. Kdyby poslouchal své generály, mohla válka dopadnout úplně jinak. Bod zlomu nastal u Stalingradu, kde musely bojovat nedostatečně zásobované jednotky bez zimní výstroje. Na Hitlerův rozkaz nesměli ustoupit, aby se vyhnuli totálnímu obklíčení a zajetí, včetně maršála Pauluse. Německo tak přišlo o celou 6. armádu. Pak už to šlo ráz na ráz, zvláště po vylodění spojenců ve Francii.

Další odpovědi
autacek

Němci padli především proto, protože je i za cenu neuvěřitelně velkých obětí, zatlačil na ústup Sovětský svaz. Ale vděk tady u Čechů nehledej. Tzv. spojenci se fyzicky přidali, až když byl Němec na ústupu, aby z „toho“ taky něco trhli.

Kelt

Na případu Adolfa Hitlera je názorně vidět, že člověk, který si nenechá poradit, i když má skvělou myšlenku, spěje k porážce. Je těžko hodnotit války spravedlivé a nespravedlivé, pokud bychom se podívali do historie, tak rozmach Římské říše, Napoleonské období a pod. Myslím, že to napsal Tacitus. Dějiny píšou vítězové.

Dochy

Nasr.. víc lidí než dokázal zvládnout.
A v některých ohledech viděl svět příliš černobíle.

Edison

Kromě již napsaného nebylo možné v takovém rozsahu zvládnout logistiku. Poněkud nepočítal s několika faktory, zejména ve Veliké Rusi, jako byly mizerné cesty, mráz… Další věcí je, že pokud chceš udržet dobité území je nutné jej velmi striktně OKUPOVAT. Jenže to lze sotva teoreticky. Okupant totiž nehodlá zemřít. Kdežto okupovanému je fuk, jestli zemře hladem, nebo v boji. Boj je tedy pro něj jedinou nadějí. Mimochodem… na naši neochotu umírat a ochotu umírat našim protivníkům zajde celá vyspělá západní pidlivizace. Lpění na majetku, lpění na hodnotách, blahobyt… nás vyhubí. Už jsem to psal mockrát, právě největší pidlivizace vymřely na blahobyt a neochotu umírat za SVOJE přežití (zní to paradoxně, ale není).

Doplnění: Další zásadní fakt je: „Nas mnógo“… Počet kvalitou nahradit nelze. NIKDY. Proto jsou gerilové boje tak úspěšné.

hapiky

Hitler byl přesvědčen a nezdařilé atentáty na něj to potvrzovaly, že je chrání prozřetelnost. Ano zřejmě ho chránila, ale když splnil svoje poslání, jako vždy v minulosti, jej opustila. Toho si on sám ale nebyl vědom. Stále si myslel, že se stačí
sklonit do map, udělat rozhodnutí a bitva je vyhraná.
Říká se, že velké věci troskotají na malých nedostatcích. Těch malých nedostatků u něj bylo až přespříliš.

aliendrone

Tohle je MOC dobrá otáza, jakkoliv její seriózní zodpovězení je spíš na celou knihu. Spokojím se tedy s tím, že určujících faktorů bylo značné množství (některé si v odpovědích můžeš přečíst) a jejich součet nevyhnutelně vedl k jeho porážce.

Nicméně – tvůj dotaz plyne z obecného obrazu, kterým je Hitler prezentován – a ten je kilometry od pravdy. O Hitlerovi/Sta­linovi se lhalo už za minulého režimu, lže se o nich i dnes (resp. se překrucují fakta, podávají se tendenční výklady a mnohé se ZAMLČUJE)!

Pokud by sis dal tu práci a zamyslel ses nad soudobou prezentací nedávné minulosti, nevyhnutelně dospěješ k závěru, že dnešní výklad dějin NEDÁVÁ smysl. To tě přiměje k hlubšímu zkoumání, k objevům obvykle opomíjených/ne­prezentovaných faktů a následně k položení si otázky: „Jak je vůbec MOŽNÉ, že Hitler dokázal, to co dokázal?“

A tady to teprve začíná být opravdu zajímavé, jenže to už zahrnuje osvojení si OPRAVDU značného množství informací (mnohé je obtížné, nikoliv však nemožné [nejsou utajovány] získat) a pochopitleně při jejich vyhodnocování a skládání cekového obrazu/mozaiky „Jak a PROČ to vlastně doopravdy bylo?“ intenzivně myslet. Což ovšem je většině lidí DOST protivné, takže se pohodlně spokojí s tím, že „Hitler byl bubák!“ a je jim fuk, že vůbec nic nechápou. :)

Rokio

Protože Adolf Hitler neposlouchal své generály a sám si hrál na vůdce, i když mu to moc nešlo. Kdyby se Hitler věnoval jiným záležitostem a nechal vojenskou strategii jen na svých generálech, měl by mnohem vyšší šanci vyhrát válku.

Kryšpín

Údaje se různí, ale celkově byl Hitler výborný stratég, riskér a dost mu toho vyšlo. Němci měli asi 17 mil. vojáků, vynikající techniku a organizaci, vojenskou výzbroj též od Československa, včetně výroby během války. Sovětský svaz 35 mil. vojáků nebyl připraven, nedostatek zbraní po začátku války, velitelů a organizace proto neustále ustupoval. A u Stalingradu Stalin povolal 17–18 ti leté mladíky bez zkušenosti s rozkazem pro velitele, jakýkoliv ústup ihned zastřelit. Tudíž skopčáci lepší výzbroj, organizace, méně zabitých, ovšem chyběla jim výstroj do mrazů, tudíž mráz je začal devastovat. A proto odhadem Sověti 23 mil. obětí, 15 mil. zraněných. Skopčáci 7 mil. obětí. Četl jsem příběh německého kulometčíka za železničním náspem, Sověti se hnali přes násep stále padali kulometnou palbou až kulomety pro přehřátí začaly kolabovat, poté došlo k ústupu.