postcd

Drtit větve na štěpku a manuálně topit, nebo automaticky zemní plyn? ekonomie/ekologie

buď věnuji čas pomalému drcen větví na štěpku a manuálně topit a nebo větve spálím hromadně na zahradě. Jde mi o ekonomické a ekologické hledisko, případně jestli máte jiné nápady jak ty větve každoročně řešit. děkuji

Je toho nemálo z velké zahrady s větším množstvím stromů. Vystačilo by to při mírné zimě na vytápění cca 25 dnů až 1,5 měsíce, ale drahý kotel spec. na štěpku to asi ne, musí se to tam přikádat manuálně nyní

Odpovědi
Kepler

Samozřejmě topení štěpkou je ekologické (obnovitelný zdroj), ale kvůli topení 1 měsíc v roce nemá cenu kupovat štěpkový kotel. Navíc je to velmi pracný a časově náročný způsob. Topení plynem je sice dražší a méně ekologické, ale je skoro bez starostí a práce. Takže bych to řešil takhle: vysušenou štěpku bych prodával – tím k ekologii přispěješ taky. No a topil bych plynem.