ptáč

Drážka vinylové gramodesky obsahuje zvuk. Co bychom slyšeli z drážky koryta řeky?

xtop.cz/35-obycejnych-veci-pod-mikroskopem/i­mages/xtop.cz_mi­kroskop02.jpg

Odpovědi
anonym

Sedni si někdy někam ´do lesa´ (klidu) k hornímu toku řeky za jarního tání – a uslyšíš, jaký rachot vydává pohyb kamenů na dně – pokud bys nevěděl příčinu, zní to až hrůzostrašně.
😉
A parádně se u ´řevu´ vody a rachotu dna relaxuje.

Dochy

je i soft který digitalizuje scany gramodesek. Zkus vyfotit reku, uprav to aby to trochu vypadalo jako drazka a predhod to tomu programu.

led

tak isto zvuk.
voda naráža na prekážky a to vydáva zvuk

Hornisse

Pokud by se řeka vlnila náhodně, pak bys slyšel šum. Pokud bys vzal v úvahu pravidelné klikacení a meandrování, pak bys slyšel souvislý tón. Výsledkem by tak byl nejspíše zabarvený šum. Pokud navíc vezmeš v úvahu, že na dolních tocích se řeky klikatí pomaleji, byl by výsledkem pravděpodobně šum pozvolna klesající od fialového přes bílý až k hnědému.
Samozřejmě je to jen teorie, v praxi by to asi takhle pěkně nefungovalo. Ale je to zajímavý nápad