orestez

Dražební jistina v dražebním jednání je nevratná?

Výsledná cena dražených nemovitostí byla určena částkou ve výši 50400,– Nejnižší podání soud stanoví ve výši jedné poloviny výsledné ceny tedy částkou ve výši 25200,–. Výše jistoty se určuje polovinou nejnižšího podání tedy částkou ve výši 12600,–.

Když přijde 1000 zájemců, všichni zaplatí, tak kam jdou potom ty jistiny?

Nejlepší odpověď
johana 56

Dražební jistina
zajištění budoucích závazků účastníků dražby ve stanovené výši a formě. Složení peněz dražebníkovi v penězích nebo bankovní zárukou (skládáte než jdete na dražbu. V případě, že nic nekoupíte, je vám vrácena. Jestliže nakoupíte, je brána jako první splátka.).

http://www.re­alitnislovnik­.cz/drazebni-jistina/

Další odpovědi
Lamalam

Nevydraží-li účastník dražby předmět dražby, je dražebník povinen dražební jistotu bez zbytečného odkladu vrátit účastníkovi – viz https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/co-je-drazebni-jistina

Kepler

Je to částka, kterou skládá účastník dražby k rukám Dražebníka jako jistinu pro případ úmoru nákladů zmaření dražby. Takže pokud tomu dobře rozumím, tato částka může být vrácena, ale nemusí. http://www.kam­propenize.cz/dra­zebni-vyhlaska/

Lamalam

Kepler > vrací se, viz § 16 zákona 26/2000 Sb.

Kepler

Nechce se mi ten § studovat a moc tomu nerozumím. Ale logicky: kdyby se musela jistina vždy vracet, proč by se jistina musela skládat?

Dochy

Víceméně jde o záruku-kauci. Takže pokud Ti nevznikne nějaká povinnost něco platit (třeba tím, že v aukci vyhraješ nějaký předmět, nebo tam rozbiješ vázu ze 3. st. před Kristem) měla by Ti být vrácena. Jinak se použije na umoření (části) závazku.