dzarda94

Jak je to s tím když se někdo dozná ke krádeži v řádech tisíců?

jestli musí ta okradená strana podat trestní oznámení nebo se vlastně podá samo doznáním viny?

Odpovědi
led

Súdu predchádza trestné oznámenie a vyšetrovanie, platí prezumcia neviny. Žalobca nemôže žalovať bez dôkazov, samotné priznanie nie je právoplatný dôkaz.

rigormortis

Sepíše se protokol, kontaktuje se postižená osoba (pokud eistuje) a dá se pokuta, nebo se ukradnutá věc vrátí.
O tom že probíhají soudy a vyšetřování…to se týká pouze trestných činů (žaloba atd.), ale dle vašeho popisu to není trestný čin.

klumprt

Okradená strana nemusí podávat trestní oznámení, ale bude velmi pravděpodobně oslovena policií v rámci již zahájeného trestního nebo přestupkového řízení k tomu, aby podala vysvětlení.
Jinými slovy: doznání pachatele stačí k tomu, aby policie zahájila úkony trestního řízení nebo začala prošetřovat podezření z přestupku.
Pokud bude poškozený znám, tak určitě bude vtažen do tohoto řízení, jednak, aby pomohl objasnit případ („ano, poznávám tuto peněženku“) a jednak aby mohl uplatnit nárok na náhradu škody.
Pokud poškozený nebude znám nebo nebude možné ho sehnat, tak samotné doznání pachatele asi stačit nebude a bude nutné shromáždit nějaké další objektivní poznatky. (stopy, věci, výpovědi třetích osob, kamerové záznamy atd.)

arygnoc

samotné doznanie viny nestačí.

v tzv. prípravnom konaní vyšetrovateľ prevádza dokazovanie – zbiera dôkazy, ktoré predkladá štátnemu zástupcovi na podanie obžaloby (ak ich uzná za dostačujúce).

potom súd nariadi trestné konanie, ak má za to, že vznikli podmenky na takéto konanie.

priznať sa môžete ku všeličomu.
otázne je, či to je pravda.

rigormortis

Ale co když to je pouze přestupek? Krádež dřeva v hodnotě 4 000kč (dost plný vozíček za autem), 180 kilo brambor z vašeho políčka (4 500kč) nebo starou sekačku prakticky v nulové hodnotě.

led

pripomínate mi obhájcu
zlodej ukradol uhlie penzistom (priestupok cena nižšia než požadovaná na trestný čin), následkom zimy a nedostatku uhlia (nemali peniaze na nové) zomreli na podchladenie.
"Vážený súd, môj klient je nevinný, jeho čin nie je trestným činom, ale len priestupkom vzhľadom na hodnotu ukradnutého uhlia. Skutočným vinníkom smrti penzistov je počasie a ich zlá sociálnoekonomická situácia. Vidíte, vážený súd, nie môj klient je vinný, on si sa snaží prežiť, ale vinná je spoločnosť, ktorá nás núti konať tak, ako konal môj klient. Vážený súd, môj klient je nevinný!

rigormortis

Ale já nikoho neobhajuji…jen jste neodpovídali na otázku a to jsem pouze upřesnil.
Jde o to, že žádný soud v přestupkovém řízení neprobíhá, a většinou ani vyšetřování.