Lorrien

Dovolili byste svému dítěti být veganem?

Je mi 16 let, už delší dobu jsem vegetariánkou a rodiče s tím neměli nikdy problém. Nejdříve mi říkali, že mě to přestane bavit, že si nakonec to maso dám. Teď už mi mamka bez problému uvaří veg. jídlo, popř. si je uvařím sama. Ale jak jsem načítala odbornou literaturu, abych se naučila nahrazovat zdroje živin, zjistila jsem, že veganství je zdravější a vyhovovalo by mi více. Teď už ale mají rodiče problém. Doktorka mi ještě přidala tím, že prý jedna její pacienta, veganka, ve 25 letech zemřela a že bych si neměla zahrávat. (Prý dělala modeling, posuďte sami, jak se asi starala o příjem vit. B12 a ostatní.)
Ale já to nedělám kvůli štíhlé postavě (kterou už stejně mám). Je to z čistě morálních důvodů. Kdybych měla možnost pít mléko, jíst vejce, med, atd. od zvířat ve volném výběhu, snědla bych je. Kdyby zvíře zemřelo přirozenou smrtí, maso bych možná snědla taky. Navíc vím, jaké vitamíny bych musela doplňovat, čím bych nahradila mléko a ostatní. Dokázala bych žít jako kdokoli jiný. Dovolili byste to svému dítěti, kdyby bylo jako já?
Doplňuji:
Děkuji všem za názory, asi to odložím ;) S mamkou jsem se teď o tom bavila, říkala, že to můžu přes léto zkusit v rámci zdravé stravy ;)

Nejlepší odpověď
Drap

Nepovažuji to za rozumné, nedovolil.

Další odpovědi
Bedy

Seš docela v rizikovém věku, být rodiči, tak bych tě v tom nepodporoval, aby to nesklouzlo do nějakých extrémů. Člověk má mít pestrou stravu a ne se jen omezovat. I živočišné tuky a živočišné bílkoviny člověk potřebuje.

anonym

V 16letech není zdaleka ukončen tvůj fyzický vývoj, takže bych podpořila a chápala tvoje rodiče v jejich počínání. Veganství je extrémní dietní režim, který se dá odůvodnit snad jedině vážnějšími zdravotními problémy. Žádný extrém není
v pořádku. Můj manžel je veganem více než dvacet let vzhledem k tomu, že má jakousi alergii na živočišné bílkoviny. Nedá se ale říci, že by byl nějak zdravější.
Za dobu, po kterou tuto dietu dodržuje prodělal mononukléozu, má sennou rýmu
a různé alergie (na pyl, kočičí chlupy…atd.), je astmatik a často trpí zánětem průdušek atd.atd. Prostě jeho organizmu chybí mj. patřičná obranyschopnost
a jeho imunitní schopnosti jsou prachbídné. Dodržovat takovou dietu z „morálních“ důvodů tedy z důvodů ohledů ke zvířatům a zničit si vlastní zdraví není zrovna chytré řešení. Z tvého dotazu vyplývá, že bys počkala až zvíře pojde stářím (nebo steskem po řezníkovi :D) a potom bys jeho maso z chcíplotiny konzumovala bez morálních zábran? To se mi nechce věřit! Jestli je ti líto hospodářských zvířat, konzumuj produkty z eko- biofarem (med, mléko, vejce atd.) a zapoj se do hnutí za lepší podmínky chovu hospodářských zvířat, např. www.svobodazvi­rat.cz

Orange

To by asi záleželo na více faktorech, ale zřejmě jo. Neskutečně mě se**u rodiče, kteří si z dítěte dělají svoji mladší kopii. Třeba znám případ, kde jsou vegani rodiče a děti nemají jinou možnost (je jim okolo 10 let).

jpau

Víš prd samozřejmě protože velká část důležitých vitamínů (například) je rozpustná pouze v tucích, tzn. pokud nepřijímáš tuky tak ty svoje slavné vitamíny najdeš každé ráno na záchodě.

Mám ve svém okolí dva takovéto exoty, co jsou vegani, drží půsty a nevím co ještě a opírají se o nějaké zpopularizované šarlatány, co tento způsob prosazují jako zdravý životní styl. Podle mého názoru ale moc zdravě nevypadají.

Takže jestli tě zajímá co si myslím já: Nejíst maso, ok, třeba se časem dopracuješ k tomu že je to blbost (tak to třeba bylo v mém případě) nebo ne, to už je koneckonců jedno (pořád piješ mléko, jíš sýry, vejce, …). Přestat jíst živočišné produkty, to už jsou hrádky se zdravím i myslí, potkal jsem i jedince, co se přes vegetariánství dostali k veganství, vitariánství (tzn. pouze zelenina nebo ovoce bez tepelného zpracování) a nyní něco melou o půstech a čerpání energie ze vzduchu… Přeber si to jak chceš 🙂.

anonym

V době vývinu mladého organizmu je to riskantní, neprojeví se nedostatek potřebných látek hned, ale až s přibývajícím věkem, už mě tato móda doslova se*e, vždyť už v pravěku lidá lovily mamuty a jinou zvěř, určitě to nedělali jenom se zábavy, ale hlavně pro obživu.
Takže dle mého je důležitá vyvážená strava, to znamená maso, zelenina ovoce a neomezovat se pouze na výrobky ze sóji a pod. Všeho moc škodí.

Nicozjb

Ano v určitém věku má mít právo na vlastníh názor pokud je to v mezích zákona a poučila bych se jak na to jinak trocha tuků pro vitamíny"deka":) Zařaďte do jídelníčku denně
zdroj omega-3 mastných
kyselin:
1 čajovou lžíci tepelně
neupraveného lněného
oleje, nebo
1 vrchovatou polévkovou
lžíci mletých lněných
semínek, nebo
1 polévkovou lžíci
konopného oleje, nebo
2 polévkové lžíce řepkového
oleje.
Z potravin bohatých na tuky
dále upřednostňujte :
olivový či řepkový olej,
ořechy, avokádo, olivy.

Zdroj: http://www.go­veg.cz/conten­t.php?action=show-site&id=232&lan­guage=1

huxa

hele, řeknu to takto, jestli z masa vyloženě nezvracíš, morální problém hoď za hlavu. Chytřejší a silnější jedí ty slabší, žádný živočich se nebude rozparovat nad tím, že je „nelidské“ tebe sníst, prostě tě začne kousat, dokud budeš ještě moci prchat a potom tě vyžere jako krabičku sardinek. Jestli tě napadne, že si nějaké zvířata budeš pěstovat sama, počítej s tím, že budou trpět daleko více, než v klecích ve velkochovech

balca

dítěti rozhodně ne…až když bude dospělé ať si dělá co chce ;)
Doplňuji:
a myslím,že ty už nejsi dítě..nežijeme v Indii,chápu že to děláš z morálních důvodů…max to maso..ale med ? :D

Wortygen

No to rozhodně ne ! Mě je 16 let a žádné maso mi nedělá problém . ;)

Hlada

Zpravidla to, co je extrémní, je vadné. Každý extrémismus je podložený ušlechtilou ideologií. Veganství je spíš extrémismus, než zdravý způsob života. Nedoporučila ti ho lékařka a jak je vidět, ani nikdo ze zdejších uživatelů. Dítěti bych to zakázal, otázkou ale je, jaký by to mělo v tomto věku účinek.
Je vidět, že jsi přístupná i jinému názoru a že o tom ještě budeš přemýšlet.

hippeace

Když vidím kamarádky který se do toho pustili tak fakt ne, většina lidí z toho zblbla, jedna přešla z veganství až na anorexii a to jen chtěla jíst zdravě, druhá chtěla zhubnout a ztloustla protože jí chyběli živiny, mám sice ráda zvířátka, ale maso je maso stejně jako cokoliv ze zvířat to má svoji hodnotu pro tělo a dítě nedítě maso jíst bude
PS: tak si zkus někdy sníst maso z prasete které je staré – přeji dobrou chuť
je pravda že by si ty zvířata zasloužila lepší život, ale proto abys to změnila bys měla něco dělat, říct a ukázat pravdu světu a ne přestat jíst maso, tím nikoho nezachráníš
(pardon napsala jsem to v tykání ale už to nechci přepisovat)

bolak

Tak teď když vím že jsi vegetarián, tak zdvojnásobím příjem masa. Budu papat i za tebe :)

Lorrien

Tak ať Vám chutná rakovina :* :) Tím se Vám nesnažím nic naznačit…

jpau

Víš co, ona ta rakovina z potravy opravdu je a opravdu bych i věřil tomu, že tím že jím maso, tak je ta pravděpodobnost vyšší a hned ti řeknu proč. Protože maso je jedna z nejdražšších potravin vůbec a tudíž se nejvíc šmelí vším možným – tzn. není problém v masu jako takovém ale ve formě, v jaké se k Tobě dostane. No a většina lidí si myslí, že hrozně ušetří když si koupí párek 7,50 ,– kde je 20% strojově odděleného masa, nějaká ta kůže, semletá kost a čau, věřím, že při dlouhodobém žraní něčeho takového to může být vážně nebezpečné. Nemá to ale nic společného s masem jako takovým. Je to podobná blbost, jako bych řekl já to samé Tobě s tím, že určitě chytneš raka z ovoce, protože si neopláchneš a baštíš to i s tím co na to stříkají proti hmyzu, nemocem, apod. ..

Pak je tady ještě jedna věc, čemu úplně nerozumím a to je to, proč se ptáš na názor ostatních lidí, když jim stejně nevěříš a snažíš se je převrátit na svojí stranu (- to mj. dělá spoustu bíložravců, že se snaží ostatní přetransformovat na svoji víru).

Lorrien

Díky za názor ;) A o nic se nesnažím, jen se zeptám na prostý dotaz a Vy mě okamžitě začnete kritizovat jako malé dítě ;)

anonym

Co má rakovina společného s tvým dotazem?

Lorrien

To byla reakce na bolakovu kousavou poznámku ;)

bolak

ta nebyla kousavá :), já mám jediný úděl na tomhle světě a to zajistit aby telátka doputovala tam kam mají.. (do střev)

anonym

A jak jsi přišla na spojitost konzumace masa a rakoviny? Musíš se ještě hodně učit! V sojových produktech a dalších výrobcích rostlinného původu, které jsou pěstovány intenzivně (tedy téměř všechny) jsou obsaženy takové složky, že by ses nestačila divit! A to nemluvím o geneticky upravených produktech. Libové vepřové maso je zdravější než kdejaká obilovina a vepřové sádlo je jistě lepší než sojový olej! Prostě všeho s mírou! Je stejně zvláštní, že tento typvegetariánských a jiných diet místo co by změnil lidi k toleranci a nadhledu, je tomu většinou naopak. Kdo s nimi nesouhlasí, je ten špatný. Jez si co chceš, až budeš plnoletá. Uvědom si, že jednou budeš chtít mít zdravé děti a sama k tomu budeš potřebovat být fit, ale doufám, že to už bude v době, kdy se tomuto svému období rebelie a protestu zasměješ!

Lorrien

Děkuji, no, asi to odložím, ale asi se nevzdám. Když já bych do sebe nejradši cpala jen ovoce, zeleninu a luštěniny, kt. nejsou geneticky modifikované. Libové vepřové, no, dala bych si, kdyby se to prasátko dožilo věku, kdy se už neudrží na nohou a musí být utraceno, a ne, že je zabijí když dospějí.

Lorrien

Děkuji, no, asi to odložím, ale asi se nevzdám. Když já bych do sebe nejradši cpala jen ovoce, zeleninu a luštěniny, kt. nejsou geneticky modifikované. Libové vepřové, no, dala bych si, kdyby se to prasátko dožilo věku, kdy se už neudrží na nohou a musí být utraceno, a ne, že je zabijí když dospějí.

bolak

dík ;) složil sem ti básničku, snad se bude líbit.

Dneska máme k jídlu..
rakovinu z Lídlu…
rakovinu s brambory..
nacpeme si bachory!

anonym

Rakovinu má každý v těle, jenom závisí čím ji rozjede, i vegan ji může dostat, třeba ze stresu.

Lorrien

Já se o sebe dokážu postarat – medituji, cvičím jógu. Lidé, co jí maso mají mnohonásobně větší šanci na to, že se jim v těle vytvoří tumor.

anonym

Bludy hlásáš, ale dokud tě živí rodiče, jez co ti dávají a věř, že to s tebou myslí dobře. A nestraš se tumorem, to není o konzumaci potravin rostlinného původu.

WeeBear

Souhlas s klubru. Rakovina má mnoho vyvolávačů a na stravu bych se vymlouvala až na posledním místě.
Mimochodem, Lorrien, to, že s Tebou nikdo nesoucítí nemusíš ventilovat ven tímto, poněkud hloupým, způsobem.

Lorrien

V tom případě bych zakázala užívat větu „Jste to, co jíte.“
A mimochodem, tohle není hloupý způsob, já jen chtěla, abyste se nad tím zamysleli a řekli mi svůj názor, protože mí rodiče mi ani neřekli proč nechtějí, abych to dělala. Ani si nechtěli vyslechnout mé argumenty…

anonym

Ty bys stále něco chtěla zakazovat! Asi hlavně jiné názory, což? My jsme se určitě zamysleli, protože většina těch, co ti odpovídali se dožili mnohem vyššího věku než (zatím) ty a mají své zkušenosti, nazory a znalosti. A ty? Ještěže máš rozumné rodiče, protože tvoje argumenty jaksi postrádají smysl.

WeeBear

Když doženu Tvou větu do extrémů – opravdu uznáváš za zamyšlení poznámku „mě je to jedno, vy si na tu rakovinu klidně umřete, ale já ji určitě nedostanu“ – opravdu tomu věříš? Dobře, my rakovinu, ty řídnutí kostí, zní to lépe? A opravdu si myslíš, že ti v těle nebudou ve věku růstu chybět živočišné tuky? A že všechny vitamíny jdou nahradit jinými?

Lorrien

No, jo, s falacií jde argumentace nádherně, jen tak dále :)

anonym

WeeBeer: 🙂