Rennie

Kdy mi musí proplatit bývalý zaměstnavatel nevyčerpanou dovolenou po ukončení PP?

Kdy mi musí proplatit bývalý zaměstnavatel nevyčerpanou dovolenou? Poslal mi poslední mzdu za listopad, ale na výplatním lístku vidím, že mám ještě 8 dnů dovolené.
Zůstatek dovolené jsem si ověřila, skutečně mi zbývá 8 dnů. U firmy jsem pracovala tři roky a k ukončení došlo k 1.12.2015.

Nejlepší odpověď
ivzez

Odpověď z odkazu v Raibekově odpovědi se vztahuje k jiné situaci,
tam jde o dovolenou v době trvání zaměstnání.
____

Váš zaměstnavatel měl nevyčerpanou část dovolené proplatit a zaslat spolu s poslední výplatou po skončení zaměstnání. Obdobím splatnosti mzdy za listopad je celý prosinec. Poradila bych počkat do konce prosince a pokud zaměstnavatel
do té doby dovolenou neproplatí, vyzvěte (nežádejte, neproste) jej k tomu písemně. Výzvu zašlete doporučeným dopisem s dodejkou.
_______

Zkontrolujte si, jestli je údaj na výplatním lístku správný (údaj na výplatním lístku ohledně zbývající dovolené se může vztahovat k celému roku, ne všechny programy to správně „ohlídají“).

Jestli jste pro zaměstnavatele v letošním roce pracovala od 1. ledna do 30. listopadu, vznikl Vám nárok na 11 dvanáctin roční výměry dovolené. Jestli zaměstnání trvalo od 2. ledna do 30. listopadu, šlo by o deset dvanáctin (stejně jako od 1. ledna do 15. listopadu). V případě, že zaměstnání začalo 2. ledna a skončilo v průběhu listopadu, byl by nárok na devět dvanáctin roční výměry.

Kolik dnů dovolené jste čerpala?

______

Reakce na doplnění otázky:

Pokud zaměstnání trvalo od 1. 1. do 30. 11., máte
nárok na jedenáct dvanáctin roční výměry dovolené.

Při roční výměře 4 týdny to činí 18,5 dne,
při výměře 5 týdnů jde o 23 dnů dovolené.
______

Zkuste počkat do konce prosince, potom tu písemnou výzvu.
_______

Opravdu zaměstnání skončilo 1. prosince
(většinou končí posledním dnem měsíce)?

Další odpovědi
JájsemRaibek

Odpověď ivzez
http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/proplaceni-lonske-dovolene

Rennie

ivzez, ano, PP byl ukončen k datu 1.12.2015 – i když nátlakovou návštěvu šéfa jsem měla doma až 3.12. A tech 8 dnů dovolené mám skutečně ještě k dispozici.