Kelt

Dovedete říci, co jsou základní kulturní znalosti, které by měl znát každý?

Tvrdí se, že jsme kulturní národ. Jistě umíme číst, posloucháme hudbu a pod. A taky se předpokládá, že známe základní hudební a literární díla, nebo víme něco o autorech. Ale kdo nebo co tam patří. Například literatura Čapek, Erben, Němcová, Hašek, hudba Beethoven, Smetana, Dvořák. To by měl znát každý, nebo máte jiný názor? Děkuji

Odpovědi
Kepler

Aspoň to, co se učí ve školách. Tak jistě, nemusí mít hlubší znalosti kdo je kdo, resp. co je co, ale měl by mít alespoň o tom nějaký pojem a uměl si to zařadit. Když si někdo myslí že syfilis je postava z antických bájí, tak je to fakt špaténka 🙂

xxx3

Jak již napsal Kepler, tak tomu přibližně odpovídá to, co se učí (neby by se mělo učit) ve školách. Problém je, že vždy někdo musel provést tu redukci, co je ještě důležité a co už není. Musím říct, že např. neustálé lpění na rozvleklém povídání o Májovcích, Ruchovcích atd. zabírá místo řadě lepších literárních děl ze světové literatury. A příkladů toho, co už je možná ve škole zbytné, by jistě bylo víc.