Martina Lady

Dotazování na ulici, dají se zneužít osobní údaje?

Byla jsem ve městě a potkala slečnu, měla dotazník ohledně nové doktorky sídlící přímo ve městě. Jmenuje se to „moje ambulance“, kdy chtějí přetáhnout lidi k sobě. Já nevědomky v rychlosti s ní vyplnila rodné číslo, bydliště i přijmení. Podpis jsem zvolila jiný, než normálně používám. Ukecala mě.

Stane se něco? Dají se zneužít osobní ůdaje? Podle mě snad ne, musí bejt nějaká ochrana. Co když někdo najde občanku, tak si na to jako může vzít půjčku, když jsou v dnešní době kamery? Cizí peníze se vybírat nesmějí z bankomatu, ale tohle se může? Musí se to nějak chránit..

Je to hodně velké riziko? Jaká je šance se hájit a jakou má sílu ochrana údajů?

Nejlepší odpověď
annas

https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/mize-nekdo-zneuzit-osobni-udaje

Nevyužila jste našeptávač, stejný dotaz měl zřejmě váš spoluobčan před 2 hodinami.

Ale našla jsem k tomu náboru víc informací.

Podle odkazu to vypadá, že o zneužití nepůjde, protože pracovníci ambulance si vyžádají informace od vašeho praktického lékaře.

Ale přiznávám, že s rodným číslem bych byla opatrná. I když to tak udělalo dalších 8 000 občanů. Ale nikdy neříkej nikdy.

Jen teď dobře zvažte, zda chcete lékaře změnit, nebo zůstat u svého.

"Společnost Moje ambulance láká v ulicích Brna pacienty do svých ordinací. Experti tvrdí, že to má háček.

V Brně teď společnost otevřela dvě pobočky, do kterých se už přihlásilo osm tisíc Brňanů. A Moje ambulance hledá další.

Pozor na ukvapenost Jan Jelínek z brněnského Svazu praktických lékařů ale upozorňuje pacienty, aby si rozhodnutí o přechodu k novému lékaři pořádně promysleli. „Říkám tomu systém supermarketu. Můžete kdykoliv přijít, ale také potkat pokaždé někoho jiného. Mizí tak zcela vztah lékař–pacient, který je velmi důležitý,“ tvrdí Jelínek.

Ukvapené rozhodnutí se podle něj nedá lehce vrátit zpět. Znovu se nahlásit ke svému původnímu lékaři se totiž nemusí povést. „Mám pořád plno, takže když někdo odejde, jeho místo ihned obsadí někdo jiný,“ doplňuje Jelínek."

více v odkazu

Více na https://www.e15­.cz/magazin/ne­cekat-u-lekare-poslete-sms-856964

--

George nemá docela pravdu, protože Moje ambulance je i v jiných městech, má 27 poboček. Taklže nejde o podvod,. ale rozšíření lékařské péče.

Samozřejmě pokud je to ta pravá. Ale je třeba k ošetření výpis zdravotnío doklumentace. Pokud si vyžádají doklumetaci sami, potřebuji r. č.,

Ale osobně bych je nedala,. jen si vyzvedla dokumentaci u prakltického lé­kař

Můžete si přečíst víc v dalších odkazech.

https://www.go­ogle.com/sear­ch?client=fire­fox-b-d&q=Moje+ambulance+

Další odpovědi
anonym

Největší riziko jsou tady půjčky a následně exekuce. Někdo si na vás snadno může půjčit nějaký obnos a protože nepoužil pravý sken občanského průkazu ale zfalšovaný s vaším číslem docela určitě takovou půjčku nebude nijak splácet … věřitelé pak podle rodného čísla zaklepou u vašich dveří samozřejmě, těchto případů už bylo docela hodně, stačí prolistovat noviny. Blíže zde: https://zpravy­.aktualne.cz/fi­nance/co-delat-kdyz-vam-ukradnou-identitu-na-obcanku/r~a048991­ea31611e5979c­0025900fea04/?re­directed=15549893­76 …

Sdělit tento údaj někomu na ulici bylo nerozumné, šlo velmi pravděpodobně o nějaký podvod protože legitimním poskytovatelům služeb by zkrátka stačily jen nějaké kontaktní údaje jméno, telefon, email či fyzická adresa ale na rodné číslo by se jistě neptali a určitě by nepřemlouvali abyste se jim podepsala …

Jak to řešit ? Postupujte jako při ztrátě občanského průkazu viz https://www.fi­nance.cz/489450-ztraceny-obcansky-prukaz/

elkon

Nemusíš nikomu nacionále vykládat. Je to tvoje blbost.

Hlada

Jsem přesvědčený o tom, že hysterie okolo utajování osobních údajů je jen obhajoba zbytečného úřadu. Obecně není vyloučený podvod, takže postižený by se musel dostavit na policii k podání vysvětlení, skutečná materiální škoda ale nehrozí. Případy popisující falešné půjčky a exekutory jsou novinářskou kachnou. Kdyby někdo poskytnul půjčku bez náležitého ověření dlužníka, jednal by protiprávně a dost těžko by se mohl dožadovat u soudu vydání rozhodnutí, které by se stalo exekučním titulem.

Dochy

Pokud jsem to dobře pochopil, přihlásila jste se k novému praktickému lékaři. opravdu jste se svým lékařem nespokojená a nová firma zajišťující zdr. péči je pro vás přínosem??? Pokud ne, fofrem si zjistěte co udělat abyste tuto registraci zrušila.

Určitě si dávejte bacha na to co a proč podepisujete a komu dáváte jaké údaje. Obecně s rodným číslem je to trochu hysterie, kdejaký podnikatel má rodné číslo, adresu a další uvedeno ve veřejných databázích. Ale podepsané lejstro už je problém. A že se místo například Martina Lady podepíšete Lady M. na věci nic nemění, nikde není psáno že se musíte podepisovat pokaždé stejně ani nikde není zaznamenán váš jediný správný podpis. (Jen např. banka trvá na tom abyste např. platební příkazy podepisovala dle zaznamenaného podpisového vzoru)

annas

Ads george,.

nepřečetl jste si odkaz. Jinak byste zjistil, že nejde o podvod. Moje ambulance je i v Olomouci, ale nevím, zda stále funguje.

Akorát nevím, proč potřebují předem rodnmé číslo, když je to něco jako pohotovost.

Druhá sktuečnost je, že se nemusela dotyčný ani předchozí odtyčný přihlašovat.

„Společnost Moje ambulance v současné době provozuje další ordinace v Ostravě a Brně a do konce letošního roku se chce postupně etablovat na sedmi dalších místech v Česku.“

Zdroj: https://olomou­cky.denik.cz/zpra­vy_region/zdra­votnictvi-v-olomouci-rozcerila-moje-ambulance.html