Petr Soška

Spotřebič o výkonu 2000 W a lednice s příkonem 0,32 kWh jsou zapojeny v zásuvce, kde je psáno: „max 2300 W“. Je to OK?

Dobrý den, mám spotřebič o výkonu 2000 W a k tomu lednici s příkonem 0,32 kWh. Obojí zapojeno v zásuvce, na které je psáno max 2300 W… A já se ptám, je to v pořádku? Nebude docházet k přehřátí zásuvky (respektive rozdvojky)?

Nejlepší odpověď
Kepler

Mělo by to být v pořádku, průměrná lednice žere tuším okolo 100 W, když sepne.

Další odpovědi
elkon

U spotřebiče neuvádíme výkon, ale příkon. Příkon je fyzikální veličina, která vyjadřuje množství energie dodané za jednotku času. Značí se stejně jako výkon písmenem P, jeho základní jednotkou je v soustavě SI watt (značka: W). Poměr mezi (užitečným) výkonem stroje a jeho příkonem vyjadřuje veličina účinnost. Znamená to, že onen spotřebič při plném výkonu, spotřebuje 2Kw za hodinu. U té lednice to je pouze 0,32 W za hodinu.

Kazatel

Pokud nebude zatížení trvalé, tak to s největší pravděpodobností vydrží.

Dochy

Petr: Nelze odpovědět s jistotou. Mícháte různé fyzikální veličiny, které pak bez dalších informací nelze spolehlivě porovnávat.
Spotřebič s výkonem 2000W, OK budu předpokládat že jde buď o omyl a jde o příkon, nebo jde o tepelný spotřebič se (skoro) 100% účinností a tedy příkon=výkon.
Spotřeba 0,32kWh pro nás není důležitá, podstatný je maximální příkon. U lednice je obvykle kompresor s určitým příkonem, který ale běží jen pár desítek minut během dne. Dá se očekávat že bude do 100W jak píše třeba Kepler a pak by to mělo být v pohodě. Ale je to informace, kterou si cucáme z prstu. Určitě by byly vhodnější samostatné zásuvky, nebo dvojzásuvka, než tam strkat rozdvojku.

Elkon: " onen spotřebič při plném výkonu, spotřebuje 2Kw za hodinu"
chyba. Spotřebuje 2kWh za hodinu.
" U té lednice to je pouze 0,32 W za hodinu."
Chyba. Na tohle jsi přišel jak? 0,32kWh pokud by to bylo za den (běžně se u lednic uvádí typická denní spotřeba) znamená průměrný příkon 320/24 = 13W. Ale to je průměr, nás zajímá maximum v době kdy kompresor zrovna běží (osvětlení můžeme zanedbat, to bude podle typu 5–15W)

Dochy

Ještě k „pouze 0,32 W za hodinu.“ – to je samozřejmě blbost, jde o totální zmatek v jednotkách.

Kepler

Příkon spotřebiče se uvádí ve wattech a není vázán na časovou jednotku. Pokud je u lednice napsáno 0,32 kWh, není to příkon, ale spotřeba a v tom případě by se mělo uvést třeba 0,32 kWh/den.

elkon

Nemáš pravdu. https://dodava­telektriny.cz/e­nergeticky-trh/kolik-zaplatim-za-kwh-energie

Dochy

V čem konkrétně podle Tebe nemá pravdu? Podle mně to sedí a věř mi že Fyziku mám poměrně dost dobře zmáknutou.

Pepa25

Příkon lednice zcela jistě není vyjádřen v kWh