sesednizkola

Dostavil se někdy u vás po požití některého léku vedlejší účinek?

Vždy si řikám, že mě se to stát nemůže a zatím tedy se mi to nestalo, ale přesto se zeptám. Včera když jsem četl příbalový leták, zase jsem váhal. Vzpomínám si, že dřív se o tomto hodně diskutovalo. Přeci jen vedlejší příčiny jako hnačka, náhlá smrt, rdoušení, ztráta potence, vypadávání vlasů atd. mi přijdou docela kruté. Dá se pak třeba s výrobcem léku soudit, nebo se kryje právě tím letákem kde je to napsaný a požitím léku jaksi souhlasíte s tím?

Nejlepší odpověď
Kepler

No jéje. Třeba takový Tramal, středně silný lék proti bolesti (opioid). Někdy mi není volno od žaludku, stavy lehké opilosti. Sice bolest částečně trvá, ale je mi to tak nějak jedno 🙂 Na souzení s výrobcem to není, prakticky každý lék má nebo může mít nějaké vedlejší účinky. Na letáku jsou taky uvedeny kontraindikace. Je povinnosti lékaře se zeptat se na přecitlivost, alergie, jaké další léky bereš atd. To, co je na letáku, je jenom upozornění bez právní hodnoty.

Další odpovědi
mosoj

Ano kryjí se textem na letáku. Co takhle ospalost. Ospalost je vedlejší účinek mnoha léků. Běžně se s ním setkávám. Přesto díky za dostupnost léků.

JájsemRaibek

S výrobcem léku se budeš těžko soudit. Je to velká firma. Ale k věci. Ano, brání se tím upozorněním na příbalovém letáku. Třeba když mě bolí hlava, vezmu si prášek jehož vedlejší účinek je mimo jiné bolest hlavy :D
V poslední době jsem si všiml, že výrobce uvádí i počet případů. Bolest hlavy u 10 lidí z tisíce, zvýšená hladina krvinek u 50 lidí z 1000 atd.
A jinak co se týče projevů, ano i já mám zkušenost jak s tramalem tak i s tramabene. To jsem seděl, před sebou lahvičku a lžičku a přemýšlel jestli mám či nemám. Bolest byla taková, že jsem se přiměl lahvičku otevřít, ale nečuchat, je to hrozný a zase přemýšlení a poslední přemýlení před polknutím. Hnus. No nakonec jsem polkl a honem zapít, hodně zapít, ale stejně to nepomáhá. Druhý den je člověk jako v euforii, v hubě jak v polepšovně, ale bolest přešla a to je důležitý.

Jiří Bohumil

Už u více a některé z nich jsi i specifikoval ☹ . A proto jsou příbalové letáky tak dlouhé a jsou v nich zahrnuty všechny možnosti až po tu náhlou smrt. Ta se mi (zatím), vzhledem k tomu, že odpovídám, vyhnula. 🙂 Takže Tě na to výrobce upozornil a je pouze na Tobě, jestli to riskneš. ☹

Angi-Shy

beru mnoho let prášky na úzkost. Když to u mě zjistili, moje první a hodně blbá psychiatrička mi předepsala prášek kterej nejen že nepomáhal ale přibrala jsem kvůli němu 20 kilo do pár MĚSÍCŮ! Když jsem to psychiatričce oznámila, nevěřila, že to je z prášků přesto že to je napsáno na obalu jako jeden z vedlejších účinků a musela jsem kvůli tomu lítat po doktorech aby mě vyšetřili a dokázali, že vše funguje jak má (jako třeba štítná žláza a tak) aby mi ta nána uvěřila… trvalo dlouho než jsem to zase shodila…nechápu jak si tuhle psychiatričku mohl někdo chválit když lidem jenom hulila pod nos, nepomáhala v problémech a cpala léky u kterých nevěřila vedlejším účinkům

ivzez

Ne, nikdy se u mě žádný vedlejší účinek neprojevil.
Možná proto, že jsem nikdy léky moc neužívala (nepotřebovala).

Ale zaujal mne vedlejší účinek „rdoušení“,
přemýšlím, jak by se mohl promítnout do praxe:

Co myslíte, přiznal by soud vrahovi, který by
pacienta zardousil v době užívání léku s takovým
vedlejším účinkem, polehčující okolnost?

mosoj

Kepler, tak ho neužívej a kup si Foxis! Se divím, že jsi na to ještě nepřišel.
Kombinace složek je někdy účinnější než samotné složky. Foxis = 80% paeracetamolu a 20% tramalu, nebo tak nějak.