oladin

Dostávají i v USA divadla státní dotace jako u nás?

A nebo zase pan Hrušínský z divadla na mizerce lže?

Odpovědi
led

Máte snáď na mysli p.Hrušinského z Divadla na Jezerce.

Ťažko možno písať o niekoho vyjadrení, keď si toto vyjadrenie nemožno vypočuť, prečítať. Ak o niekom píšete, údaje uvádzajte správne a uvádzajte odkaz, odkiaľ ste čerpali.

Pokiaľ viem aj v USA fungujú divadlá, ktoré vlastnia mestá, obce, školy, náboženské spoločenstvá, súkromné, alebo akciové spoločnosti, firmy a súkromné osoby alebo iné spoločenstvá. Dotácie dostávajú len divadlá, ktoré majú svojich vlastníkov mimo zamestnancov divadla.Myslím, že štátne divadlo, (na český spôsob tj.rozpočtové, alebo príspevkové) tj plne financované štátom, v USA nie je žiadne.
Prevažná väčšina divadiel hrá jeden titul od premiéry až do derniéry (posledné predstavenie) každý deň, čím sa znižujú náklady na prevádzku divadla. Vo väčšine prípadov sa začína „od zelenej lúky“ tj. vyrobí sa kompletná výprava, zakúpi, prenajme sa javisková technológia, na prípravu sa najmu ľudia a fimy. Počas samotných predstavení sa udržujú okrem najatých umelcov, len nevyhnutné javiskové pracovné sily. Po derniére sa všetko zlikviduje a rozpredá za zostatkovú cenu. A kolotoč začne znova. Týmto spôsobom sa znižujú náklady na prevádzku divadla. Dotácie dostávajú len divadlá, ktoré nemajú samostatnosť a patria štátu, obci náboženskému spoločenstvu a podobne… Väčšina divadiel musí výjsť z toho, čo zarobia na vstupnom.
Pre zaujímavosť vstupenka, 1 sedadlo v 30 rade, na Bedárov na Broadway v N.Y.C. ma v roku 2001 vyšla na 60 USD.
Pokaľ p. Hrušinský hovoril v tomto zmysle, že zavretie súkromných divadiel je likvidačné, hovoril pravdu. Ale nie všetko je tak ako hovoria postihnutí. Mám poci, že aj tieto „zavreté“ súkromné divadlá vzhľadom na štátne rozhodnutie, dostanú určitú štátnu dotáciu na prežitie. Prirodzene nie plnú sumu, teraz keď väčšina „nútene odstavených pracovníkov“ bude poberať len určité udržiavace percento zo svojho platu, bolo by to voči nim nefér, keby divadlá dostali plnú náhradu ako by p.Hrušinský a spol určite chceli.

Mc Merkurion

… počkej, uvidíme za pár dnů, jestli se bude zase omlouvat …

… článek jsem četl, je to jen furt dokola, že chce 100%, jinak nepřežije, atd …

Pepa25

Pan Hrušínský nelže, protože nic takové netvrdil.Pouze se mu nelíbí dotační podmínky a protestuje proti nim, na což má plné právo.