Kepler

Dostali jste někdy elektrickou ránu?

Jako dítě jsem strčil hřebík do fáze v zásuvce, ale přežil jsem to. Jenom mám od té doby hrůzu z elektriky.
Před chvílí jsem umýval horní kryt plynového sporáku s elektrickou troubou a při náhodném doteku o šroubek, který ten kryt drží, jsem dostal menší pecku. Takže jsem malinko vyděšený. Pravděpodobně tam někde zatekla voda. Vypnul jsem pro jistotu jistič a teď nevím co dál. Bude sporák bezpečný až ta voda vyschne, nebo je tam nějaká vada?

Nejlepší odpověď
Dochy

Ano, a ne jednu.
Pokud jsi dostal pecku od krytu (i šroubku, který jej drží) a jseš si jist že to nebyla jen statická el., pak si to zaslouží prověřit. Znamenalo by to, kromě toho, že někde probíjí elektřina, což by neměla, že nefunguje napojení krytu na ochranný vodič.

Roman: Žádnému spotřebiči NESMÍ vadit prohození fáze a nuly rozdvojkou. A je jedno jestli jde o nové plastové rozdvojky, nebo staré bakelitové, některé zkrátka fázi obracejí (za což by podle mně výrobce zasloužil nakopat do pr…) Pokud spotřebič na 230V nemá zesílenou izolaci (nebo jak je aktuální správný termín pro ochranu před nebezpečným dotykem třídy II), nebo není opatřen jiným způsobem ochrany, spadá do třídy I a pak musí být všechny vodivé části přístupné dotyku pospojovány a připojeny na ochranný vodič. To by mělo před úrazem spolehlivě ochránit bez ohledu na to do které zdířky v zásuvce je přivedena fáze.

Další odpovědi
Emefej

Už jsem jich pár dostal, zejmína ta od starého TV přijímače byla docela výživná. Pokud chceš mít jistotu, nech si to přeměřit nebo si nech naistalovat proudový chránič.

luckykubrt

Vzpomínám si jak jsem držel jenom kryt na prodlužovačce k cirkulárce. Jak jsem dostal ránu tak to se mnou švihlo na zem. Jinak menších kopnutí jsem taky dostal dost. Ale četl jsem, že i v našem těle probíhají elektrické procesy, např. v mozku mezi synapsemi. Je to zvláštní, že ta elektřina může mít takovou sílu zabít a na druhou stranu se bez ní neobejdeme. Nejvíce elektrické energie mají v sobě električtí úhoři a rejnoci, kterými omračují své oběti. A někdy se dá přežít i úder bleskem. Tak ale pokud tomu nevěříš měl by jsi asi nejspíš kontaktovat nějakého elektrikáře, který tomu rozumí, že ti probíjí sporák. 😉

dubraro

Mockrát.
Nebyla to jen statická elektřina, která se vybila do uzemněného tělesa sporáku?
Nespustil jsi náhodou jiskrový zapalovač plynu a nedostal pecku od něj?
Přeměření určitě nebude škodit, už pro klid mysli.

Hlada

Nejdřív je potřeba se ujistit, jestli nešlo o statiku nebo výboj ze zapalovací elektrody.
Jestli je opravdu na nějakém šroubku napětí, které je cítit rukou, je to vada, bez ohledu na to, jestli dovnitř natekla voda. Orientačně se dá zjistit doutnavkovou zkoušečkou.

isteron

Fázová skúšačka sa vždy v domácnosti zíde. Nie je drahá a občas treba preveriť, či niekedy a niekde neprebíja fáza. Ja som prišiel na to, že mám na kostre záhradného čerpadla elektrinu až po 15. rokoch špatne nainštalovanej zástrčky. Sá som to neinštaloval .
zicher je zicher.

Drap

Myslím, že po vyschnutí bude bezpečný. Pro jistotu můžeš příležitostně přeměřit zda neprobíjí. Osobně bych se nebál ho nadále používat.
Ránu od proudu jsem dostal několikrát.To se občas stane.

Roman71

Jéje, takových ran bylo.. Jedna mne málem stála život. Díky duchapřítomnosti kolegů v práci jsem z toho vyvázl s měsíční pracovní neschopností a popáleninami elektrickým proudem.

Sporák doporučuji odpojit od proudu, popřípadě shodit jistič a inkriminovaný šroubek izolovat (nebo vyšroubovat, pokud se prořízl izolací nějakého kabelu ve sporáku).

Jinak bacha na staré bakelitové rozdvojky, mají vlevo prohozenou fázi s nulovacím vodičem a takový dotyk mezi digestoří a vařičem dokáže pěkně promasírovat svalovou soustavu :)

Rokio

Nikdy jsem ránu elektrickým proudem nedostal.

Jedna moje učitelka však menší ránu proudem obdržela, a to před pár týdny. Nejednalo se naštěstí ale o 220 voltů.

iceT

Dostala jsem od elektrického ohradníku, běžně mě kopalo madlo eskalátoru při jízdě z patra v galerii Moritz, včera mě kopnul vozík v superhyper.

Kepler

Hlada: na tvůj příspěvek jsem čekal nejvíc. Statika to určitě nebyla a zapalovací jiskřiště u sporáku nemám. Zkoušečku jsem uplatnil asi hodinu poté a nerozsvítila se. Šáhnout si na ten šroubek mě ale nikdo nedonutí 🙂 Nechám to vysychat do zítra při vypnutém jističi a zítra asi zavolám na správu bytů, uvidíme. A nemohlo opravdu dojít vlivem vody ke spojení z fáze na kostru? Prd se v tom vyznám. Nikdy předtím se mi to nestalo a to umývám sporák dost často.

Funna

pokud jsi neumýval sporák pod sprchou, tak není šance, aby ti tam zatekla voda tak, aby tě to kvůli tomu „koplo“…pokud by tam byl zkrat takových „rozměrů“, aby tě to zabilo, tak se to projeví vypadnutím jistícího prvku, sice netuším, co ti to tam jistí, jestli jistič, chránič a jakých hodnot, ale předpokládám, že máš elektroinstalaci v pořádku…jesli tě to koplo jen trochu, tak to vypadá jen na statickou elektřinu, zvlášť, když se zkoušečka nerozsvítila…sporák s el. jiskrou umývám běžně (klidně k hořákům na plochu naliju vodu, aby se trochu odmočila) a zatím žiju 🙂…a to si o jištění proudovým chráničem můžu jen zdát…

Dochy

Pokud by voda natekla kam neměla, pak k tomu propojení teoreticky dojít může (i když zpravidla jsou podobné věco konstruovány tak aby voda mohla volně odtéci mimo kritická místa). Ale pokud by k tomu došlo, musí dojít k odvedení napětí přes ochranný vodič (v zásuvce by to byl kolík, ale je možné že je trouba napojená přímo kabelem) a při dostatečném procházejícím proudu musí vypnout předřazené jištění (jistič/chránič). Na kostře žádného správně připojeného přístroje nesmí ani při jedné poruše zůstat nebezpečné napětí. (to je možné až při dvou současně působících poruchách)

Roman71

S tou digestoří a vařičem to byla fakt zajímavá věc. Byl jsem tehdy v učňáku (obor elektromechanik) a nenapadlo by mne, že někdo spojí nulovací vodič s kostrou přístroje i na té inkriminované digestoři.. a ta rozdvojka, ve které bylo obojí zapojeno, jen otočila potenciál.. staré dvouvodičové rozvody ve staré zástavbě.

Dochy

Tak to ale zapojoval nějakej sebevrah nebo terorista… Dvouvodičové rozvody jsou relativně OK, vodič PEN je v zásuvce na kolík a pravou zdířku. Pokud by jej někdo píchl na kolík a levou zdířku víceméně se nic nesatne i když to není podle normy. Pokud ale někdo použije pohyblivý přívod a „obvykle“-nulu ze zástrčky připojí na kostru přístroje, je to vůl. Kabel od zásuvky (230V) dál musí být vždy 3-vodičový pro spotřebič třídy I a pak je to OK. Tedy relativně. Přeci jen TN-C (2 vodičové zásuvkové okruhy) poskytuje o něco menší bezpečnost než TN-S (3 vodičové)

Roman71

Přesně tak. Nevím, kdo to zapojoval, ale fakt šlo o život. Já se to teprve učil, jaký je rozdíl mezi TN-C a TN-S. V mnoha domech to bylo pěkně hliníkem s textilní izolací a s pohyblivými přívody si nejpíš někdo hlavu nelámal.

Když teď po letech, coby zkušený elektrikář, něco podobného vidím, startují mi v kapse štípačky :)