autacek

Došlo k otěhotnění Panenky Marie s jejím předchozím souhlasem? Nebo se jí nikdo na nic neptal?

A byla ve svých 13 letech dostatečně tělesně vyspělá a připravena na těhotenství, a ostatně i duševně vyspělá na udělení takového souhlasu s nekoitálním oplodněním? A pokud byla vybrána ona, proč, když se o své dítě v tomto věku asi sama nebyla schopna postarat a ani její rodina ji v tom moc nepomohla?

Omlouvám se, že se ptám, ale prostě mne tyto otázky u příležitosti Vánoc zajímají.

Nejlepší odpověď
dubraro

Kladeš otázky dnešníma očima na události z naprosto jiné doby. Tradiční hranice dospělosti pro dívky je u židů dodnes 12 let, od té doby je sama zodpovědná před Bohem za své činy a hypoteticky by se také mohla vdát (dnes tomu brání světské zákony). V Ježíšově době by asi třináctiletá nevěsta a matka nebyla ničím výjimečným a samozřejmě že by se dokázala o dítě postarat.

Další odpovědi
Mc Merkurion

… v době, kdy se toto odehrálo, byly tyto věci naprosto běžné a hranice dospělosti u dívek byla někde jinde, musíme totiž brát v úvahu, že lidé žili kratší dobu než dnes, takže se vše muselo nějak uspíšit (přestože z dnešního pohledu se jedná o zneužití nezletilé) … jsou státy a náboženství, kde toto přetrvalo …
… dívka nemusela s ničím dávat souhlas, v té době, měla menší cenu než hadr na podlahu …

luckykubrt

V Bibli není nikde uveden věk Marie, ale předpokládám, že byla starší než 13 let (už byla s Josefem zasnoubena). Nikdo se jí na nic neptal, jen ji to oznámil anděl Gabriel (nikoli archanděl jak se mylně uvádí… ten je jen jeden, Michael alias Ježíš Kristus). Marie tím však byla poctěna neboť ji Bůh vybral, aby mohla v lůně nosit budoucího Mesíáše z linie krále Davida, který měl vykoupit lidstvo z hříchu. 😉

klumprt

Já jsem se poměrně nedávno dozvěděl, že ona sama byla počata neposkvrěně. Tudíž sama nebyla „normální“.
A o tom se rozhodlo prý taky docela nedávno, v roce 1854 to vyhlásil papež jako hotovou věc – neboli dogma.

hapiky

Stále nechápeš sílu Boží vůle. Když v Boha nevěříš, budeš se neustále ptát proč a jak je to možné. Marie byla jako drtivá většina lidí věřící a věřící se andělů neptají proč. Wikipedie není bible. Jestli nepřipouštíš rozdíl mezi Božími a lidskými skutky, můžeš se ptát donekonečna a odpověď jakou si přeješ či chceš slyšet nikdy nedostaneš.

Arne1

Pokud ji oplodnili mimozemšťané (jak hovoří jedna hypotéza), tak k tomu ani její souhlas nepotřebovali (viz množství únosů mimozemšťany a pak lékařské experimenty na unesených). Ale mohli ji o tom informovat,

bububabu

Nevím kde jsi přišel na to že Marii bylo 13 let možná někde z nějakých pohanských pomluv. Nemusel by ses tady ptát kdyby sis přečetl Nový zákon. Anděl oslovil Marii že na ní sestoupí Duch Svatý a počne syna aniž by tím byla porušena její panenskost a ona s tím svobodně souhlasila a nutno podotknout, že Maria byla v té době neprovdána a kdyby otěhotněla jako neprovdaná, tak v té tehdejší společnosti by z ní byl nejhorší vyvrhel, a co na to řekne její snoubenec Josef který s Marii nespal…ale ona i tak s vůli Boží souhlasila a prokázala tak neskutečnou statečnost.

luckykubrt ty jsi ale pomatený :D

luckykubrt

Asi stejně jako bububabu. Jsi to napsala stejně akorát jinými slovy. :D

autacek

Jako sorry, nevím proč se mě ptáte třeba na to, kde jsem přišel k danému věku, když se stačí podívat třeba na wikipedii a je to všeobecně známá věc. Vaše kritika ukazuje spíš na Vaši neznalost a zaslepenost.

https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Maria_(mat­ka_Je%C5%BE%C3%AD%C5%A1o­va)

Taktéž se dozvídáme, že byla Marie patrně od 3 let sirotkem, tudíž oporu ve vlastní rodině jako těhotná mohla hledat jen těžko. Rovněž tak mi není jasné jak to obeznámení proběhlo, Marii snad anděl navštívil osobně, Josefa pak ve snu… Záhado mi též je, jak mohla zůstat pannou i po porodu, tedy pokud by porod proběhl přirozenou cestou, no jelikož se tomu tak stalo ve chlévě, tak nepředpokládám, že by se Ježíšek na svět podíval třeba císařským řezem.

cochee

Ty jsi taky císařský řez 😁 to jako že v případě komplikací by zvedl Josef telefon a zavolal sanitku?
ROFL