Usoman

Došlo by časem k vyrovnání zploštění naší planety poté, co by se její rotace (hypoteticky) zcela zastavila?

National Geographic připravil sérii zvanou „Následky“. Jedna epizoda rekonstruovala, co by se stalo, kdyby se naše Země během 1 roku zcela zastavila. Co mě zpočátku velice překvapilo, bylo přelití oceánů a přesunu části atmosféry k pólům planety. Bylo to kvůli zploštění planety (vyboulení na rovnících) způsobené její předchozí rotací, takže bez ní je vlastně rovník „na kopci“ a proto toto přelití dává naprostý smysl.

A nakonec vystává hlavní otázka. Narovnala by se planeta zpět do přibližného kruhového tvaru? A pokud ano, jak dlouho by to trvalo?

Odpovědi
Drap

Myslím, že by se nenarovnala.

Kepler

Ano její tvar by se přiblížil kulovému. Zploštění Země je jen asi 0,335 % a svrchní kůra (lithosféra) je tlustá jenom do 35 km, místy úplně chybí. Zbytek je plastický až kapalný. Z geologického hlediska by to asi proběhlo téměř okamžitě, snad během desítek a stovek let. Ta zemětřesení přitom si ani nedovedu představit, protože by šlo o vertikální pohyby zemské kůry až o 20 km (rozdíl mezi rovníkovým a polárním průměrem Země je asi 43 km).
(volně za pomoci wiki).