Anikitos

Dosáhly slavné osobnosti historie takové úspěchy díky prchlivosti?

Častá náchylnost ke vzteku může být prý užitečná při dosahování cílů, tedy za předpokladu, že se tato agrese nasměruje na něco užitečného (tedy na splnění úkolů, které vedou k dosažení cílů).

https://cs.m.wi­kipedia.org/wi­ki/Agresivní_mo­tivace_a_nási­lí

Nejlepší odpověď
annas

Samozřejmě, že každá vlastnost ovlivňuje člověka pozitivně i negativně.

1. Pokud bereme původní význam slova prchlivý, tedy rychlý, rychle reagující, „letět“ vpřed, takových bylo určitě dost. Teprve později se výraz prchlivý začal brát negativně.

Třeba Alexandr Dumas st., jeho historicko-romantické příběhy, rychlý děj, psal na objednávku.

2. Prchlivost se objevuje v dilech, v jednání některých hrdinů a osob.
Ale mezi prchlivé spisovatele v dnešním svýznamu bych zařadila F. Villona, který byl prchlivý rebel, alkoholik, v jeho Testamentu je vzdor a nenávist vůči lidem, kteří mu ublížili.

Prokletí básníci – Verlaine a Rimbaud – jejich vztah – bohémský život, prchlivost – zničení manželství atd.

Určitě byli i někteří vojevůdci prchliví, je-li vůdce prchlivý a zbrklý, dá se snadno vyprovokovat, horší ale je prchlivý dav.

Ale prchlivost, až šílenost se nevyplatila Caligulovi. zřejmě i takoví byli i někteří králové.