plebs

Dopustí se přítelkyně porušení zákona či nikoliv?

Přítelkyně má v dědictví menší srub, no spíše chatrč 4 kat. a má možnost jej pronajmout velmi chudé rodině za neskutečnou částku 12 tisíc měsíčně i když žijí z minima část nájmu prý doplatí stát a jim je to jedno, když odvede 30% státu daně je to tržní výdělek anebo lichva.

Nejlepší odpověď
Drap

Je to vydřidušský výdělek. Pokud chce pronajímat na bydlení, měl by být srub k trvalému bydlení schválen

Další odpovědi
Hlada

V dotazu jsou irelevantní údaje a naopak, důležité chybí.
Podle § 1796 NOZ je z titulu lichvy neplatná každá smlouva, při jejímž uzavření jedna strana zneužila tísně, nezkušenosti, rozumové slabosti, rozrušení či lehkomyslnosti druhé strany za účelem získání plnění, jehož hodnota by byla vzhledem ke vzájemnému plnění v hrubém nepoměru.
Pokud tedy nejsou splněny všechny tři podmínky, o lichvu nejde.
Není jasné, proč by měla odvádět 30% státu daně. Příjem z pronájmu patří pod §9, ve kterém lze uplatnit výdaje. Reálná daň tak bude v rozmezí 0 – 10%.

Zdroj: https://www.me­sec.cz/clanky/ob­cansky-zakonik-stanovuje-co-je-lichva-pomuze-to/

Alesh

Hele, neviděl, nevím, kde to je, jak se tam pohybují ceny pronájmů. Někde je 12 tis. cena pronájmu za 2+kk jinde to je míň, jinde víc, jestli 12 tis. za to, co má je odpovídající, to netuším, musely by se prohlídnout inzeráty a udělat si obrázek, případně poptat realitku, za kolik by se to tak asi dalo pronajmout. Každopádně 12 tis. lze u pronájmu skoro čehokoli těžko považovat za lichvu. Prostě něco máš, nabízíš to za cenu tu a tu, protistrana bere nebo nebere. Však je nikdo nenutí tam jít bydlet, za peníze, které nabízí si můžou pronajmout ledacos. Myslím si, že je to čistý. Není ale zas takový problém si zaplatit konzultaci u právníka, která stojí cca 500 Kč, ale to si chce samozřejmě zjistit u konkrétního právníka, co by za to chtěl. Myslím, že je lepší objevovat pár stovek a mít klid, že je to čistý, než žít v nějakých obavách, že přijde problém. Navíc se to hned první splátkou zaplatí.